Arılar nasıl bal yapar?

1
(1)

Hiç Merak Ettiniz Mi…
– Arılar nasıl bal yapar?
– Bir arı ne kadar bal yapabilir?
– Bal ne olarak başlar?

https://vimeo.com/100367111

Arılar çok önemli yaratıklardır ve biz sadece yaptıkları balı seviyoruz. Aslında, bazı arkadaşlarımız son zamanlarda arıların bu lezzetli maddeyi nasıl yaptığını tam olarak merak ediyorlardı.

Çoğumuz asla bir arı kovanının içine bakmaya cesaret edemedik. Küçük sobalar, pişirme kapları ve karıştırma kaşıkları ile dolu tipik bir kovan mı? Tam olarak değil! Bal yapmanın gerçek süreci bundan çok daha kişisel!

|| Tavsiye Bağlantı: https://merakalemi.com/neden-bazi-insanlar-fistik-yiyemez/

Arılar nasıl bal yapar?

Bu süreç arılar avlanmaya gittiğinde başlar. Yaşlı işçi arıları, nektarla dolu çiçekleri aramak için kovanın dışına uçarlar. Hava durumuna ve yılın zamanına bağlı olarak, ihtiyaç duydukları çiçekleri bulmak için birkaç km uçmak zorunda kalabilirler.

Arılar çiçekleri gözetlediğinde, içeri girerler ve şeker suyuna çok benzeyen çiçeğin nektarını emmek için uzun, saman benzeri dillerini kullanırlar. Ama sindirmiyorlar. Nektar, eve uçana kadar midelerinde (“mahsul” olarak adlandırılır) saklanır. Arılar, ekinlerini nektarla doldurmak için yüzlerce çiçeği ziyaret edebilirler.

Hiç Merak Ettiniz Mi...-Arılar nasıl bal yapar?- Bir arı ne kadar bal yapabilir?- Bal ne olarak başlar? Soruların cevapları merakalemi.com 'da

Bal ne olarak başlar?

Dönüş uçuşu sırasında, nektar üründeki enzimlerle karışır. Enzimler, bal haline getirme işlemine başlamak için nektarın kimyasal bileşimini yavaşça değiştirmeye başlar. Nektardaki kompleks şeker (sukroz), inversiyon olarak bilinen bu işlem sırasında basit şekerlere (glikoz ve fruktoz) ayrılır.

Kovanda, arılar nektarı genç işçi arıların ağızlarına kusarlar (bu “kusmak” için bilimsel bir kelimedir), burada daha da parçalanmaya devam eder. Kusma işlemi, nektar tamamen parçalanana kadar tekrarlanır, bu noktada bir petek hücresine boşaltılır.

Biriken nektar henüz bal gibi değildir, çünkü çok suludur (yaklaşık %80 su). Kovan arıları, doğal buharlaşma sürecini hızlandırmak için kanatlarıyla taze nektarı hızla şişirmeye başlarlar. Nektarın su içeriği yaklaşık %14-18’e düştüğünde, bal olarak bildiğimiz kalın, altın maddeye benzeyecektir.

Arılar baldan memnun olduklarında, petek hücrelerini karınlarından sıvı bir salgı ile kapatırlar. Bu salgı balmumu içinde sertleşerek havanın ve suyun baldan uzak tutulmasına yardımcı olur. Bu şekilde saklanan bal süresiz olarak devam edecektir. Bu, arıları uzun, soğuk kış boyunca mutlu ve sağlıklı tutmak için mükemmel bir besin kaynağı yapar.

Hiç Merak Ettiniz Mi...-Arılar nasıl bal yapar?- Bir arı ne kadar bal yapabilir?- Bal ne olarak başlar? Soruların cevapları merakalemi.com 'da

Bir arı ne kadar bal yapabilir?

Hiç aktif bir arı kovanı gördüyseniz, yüzlerce ve hatta binlerce arı ile doldurulabileceğini artık biliyorsunuz. Bu iyi bir şey, çünkü tek bir işçi arı, ömrü boyunca bir çay kaşığı balın sadece on ikisinde birini üretebilir. Bununla birlikte, birlikte çalışarak, binlerce arı tipik bir yılda yüzlerce kilo bal üretebilir.

Dilimize Kazandıran : Şule TINAS

Kaynak:

  • http://www.livescience.com/37611-what-is-honey-honeybees.html
  • http://insects.about.com/od/antsbeeswasps/f/beesmakehoney.htm

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!