Argo Nedir?

5
(2)

Hiç merak ettiniz mi…
– Argo kelimeler nereden geliyor?
– Argo nedir?
– Bazı argo kelime örnekleri nelerdir?

https://www.youtube.com/watch?v=YtrxVWf91Jo&feature=emb_logo

Harika veya ilginç olan bu insanlara, şeylere ve deneyimlere nasıl atıfta bulunuyorsunuz? Havalılar mı? Belki de radikaller? 1980’lerde onlara kötü demiş olabilirsiniz.

Tüm bu ilginç kelimelerin ortak noktası nedir? Hepsi argo kelimelerdir. Çocuksan, bol miktarda argo kelime kullandığınıza bahse gireriz. Ama tahmin et ne oldu? Yetişkinler de kullanıyor.

Argo nedir?

Hiç merak ettiniz mi...- Argo kelimeler nereden geliyor?- Argo nedir?- Bazı argo kelime örnekleri nelerdir?

|| Tavsiye Bağlantı: Alfabeyi kim icat etti?

Bazı uzmanlar bunları “sosyal sinyaller gönderen kasıtlı alternatif sözcük dağarcığı” olarak tanımlar. Merriam-Webster, argo “son derece resmi olmayan ve standart olmayan bir kelime hazinesi” olduğunu söylüyor. Argo sözcükler, yeni veya farklı anlamlara sahip sözcüklerden daha fazlasıdır. Onları kullanan insanların, grupların ve alt kültürlerin tutumları hakkında bir şeyler söylüyorlar.

“Argo” kelimesinin ilginç bir kökeni vardır. Kuzey İngiltere’de eskiden bölge veya çim anlamına gelen diyalektik bir kelime olarak başladı. Zamanla, belirli yerlerde malların reklamını yapan ve satan kişilere söylenen söz haline geldi. Sonunda, argo, bu satıcıların kullandığı renkli, gayri resmi konuşmayı tanımlamak için kullanılan terim haline geldi.

Bazı argo kelime örnekleri nelerdir?

Yeni argo kelimelerin oldukça sık ortaya çıkma eğiliminde olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Mevcut kelimeler için yeni anlamlar, yepyeni kelimeler veya kelimelerin kısaltmaları olarak görünebilirler. Aklınızda örnekler var mı? Rakı’ya “anzarot”, polis”e “aynasız”, kâğıt paraya “papel” gibi şeyler dediyseniz ve “boş ver, abayı yakmak, açıktan almak” gibi deyişler de kullandıysanız bilin ki argoyu sizde kullanmışsınız.

Argo kelimeler nereden geliyor?

Peki tüm bu yeni argo kelimeler nereden geliyor? Dil zamanla büyür ve değişir. Her zaman eski kelimeler için yeni kelimeler ve yeni anlamlar ortaya çıkar. Bu, insanlar kendilerini yeni ve yaratıcı yollarla ifade etmeye çalışırken olur. Argo, insanların komik, zeki, farklı, şok edici, arkadaş canlısı ve hatta gizli olmalarını mümkün kılar.

Hiç merak ettiniz mi...- Argo kelimeler nereden geliyor?- Argo nedir?- Bazı argo kelime örnekleri nelerdir?

|| Tavsiye Bağlantı: Nasıl daha iyi bir okuyucu olabilirsiniz?

Son yirmi yılda, birçok argo kelime üç belirli kaynaktan geldi. Bunlar popüler müzik, politika ve İnternet’tir. Popüler müzik, özellikle rap ve hip hop, birçok argo kelimeye yol açmıştır. Söz yazarları kendilerini ifade etmenin daha yaratıcı yollarını bularak katkıda bulunurlar.

Siyaset ayrıca çok sayıda argo kelimeye yol açtı. Bu, büyük ölçüde, insanların büyük sorunlar üzerinde ne kadar bölünmüş görünmelerinden kaynaklanıyor. İyi ya da kötü, kar tanesi, uyandı ve tetiklendi gibi sözcükler yeni anlamlar kazandı. Bu genellikle seçim döngüleri öncesinde, sırasında ve sonrasında sürekli çekişmeler yüzündendir.

Ancak argo kelimelerin belki de en büyük kaynağı İnternet’tir. Bugünün elektronik çağında bu gerçek, kimseyi şaşırtmamalı. Bazen bu, teknolojinin kendisinin değişen doğası nedeniyle olur (selfie, naber?). Diğer zamanlarda, bu hızla değişen bir trenddir. İnternet her şeyden çok yeni argo kelimelere ilham veriyor.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

One thought on “Argo Nedir?

  • Mart 21, 2021 tarihinde, saat 10:50 pm
    Permalink

    Argo kelimeler yöresel farklılıklarda oluşturabiliyor. İstanbul’da birine kopil derseniz sokak jargonu olarak anlaşılabiliyor, ama Trakya’da birine kopil dediğiniz zaman küçük çocuk anlamına geldiği için argo olarak karşılanmayabiliyor.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir