Anime Nedir?

0
(0)

Hiç Merak Ettiniz Mi…
– Anime ne zaman başladı?
– Anime nedir?
– Bu sanatın belirleyici özellikleri nelerdir?

https://www.youtube.com/watch?v=3DqCMBJiSzE&feature=emb_logo

Çizgi film sever misiniz? Tabii ki! Kim sevmez, değil mi? Çoğu çocuğun izlemeyi sevdiği bir veya belki de birkaç favori çizgi filmi vardır.

Ebeveynler ve büyükanne ve büyükbabalar, Bugs Bunny, Elmer Fudd, Roadrunner ve Wile E. Coyote’u sevgiyle hatırlayabilir. Bugünün gençleri bunun yerine SpongeBob Squarepants’ı tercih edebilir. Yine de diğerleri Pokemon veya Dragon Ball Z izleyerek büyümüş olabilir. Bu şovlardan hoşlandıysanız, muhtemelen büyük bir anime hayranısınızdır.

Anime nedir?

“Anime” kelimesi sadece “animasyon” kelimesinin kısaltmasıdır. Japonya’da,” anime ” tüm animasyonlara atıfta bulunmak için kullanılır. Dünyanın her yerinde, insanlar özellikle Japonya’dan animasyona atıfta bulunmak için “anime” kullanırlar. Anime seven insanlar genellikle Manga olarak bilinen Japon çizgi romanlarının tadını çıkarırlar.

|| Tavsiye Bağlantı: https://merakalemi.com/3d-nasil-calisir/

Hiç Merak Ettiniz Mi...- Anime ne zaman başladı? - Anime nedir? - Anime sanatının belirleyici özellikleri nelerdir?

Anime ne zaman başladı?

Japon animasyonunun en eski örnekleri 1917’ye kadar uzanmaktadır. Bugün bildiğimiz anime sanat tarzının tanımlayıcı özellikleri ilk olarak 1960’larda Osamu Tezuka’nın çalışmalarıyla ortaya çıkmıştır. Modern anime izlerseniz, anime sanat tarzının benzersiz görünümünü ve hissini hızlı bir şekilde öğreneceksiniz . Parlak, renkli grafikler, son otuz veya daha fazla yılda uluslararası bir fenomen haline gelen sanat yaratmak için dinamik karakterler ve muhteşem hikayelerle birleşiyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde, örneğin, anime 1990’larda popülerlik kazanmaya başladı.

Anime sanatının belirleyici özellikleri nelerdir?

Anime karakterlerinin genellikle büyük, dişi geyik benzeri gözleri ve parlak renkli saçları vardır. Duygusal tepkileri kadar hareketleri ve jestleri de abartılı olma eğilimindedir. Tarihçiler, anime sanatçılarının Betty Boop ve Mickey Mouse gibi ilk dönem Batı çizgi film karakterlerinden etkilenmiş olabileceğine inanıyor.

Ancak, anime’yi sadece Amerikan karikatürlerinin Japon versiyonları olarak düşünmeyin. Birkaç önemli açıdan oldukça farklılar. İlk olarak, anime sadece Amerikan çizgi filmlerinin olduğu gibi çocuklara yönelik değildir. Japonya’da, yetişkinler de dahil olmak üzere her yaş grubu için anime bulacaksınız.

|| Tavsiye Bağlantı: https://merakalemi.com/super-kahramanlarin-neden-gizli-kimlikleri-var/

Hiç Merak Ettiniz Mi...- Anime ne zaman başladı? - Anime nedir? - Anime sanatının belirleyici özellikleri nelerdir?

Anime her yaşa yönelik olduğundan, içeriği Amerikan çizgi filmlerinin çocuk odaklı temalarının çok ötesine geçiyor. Komedi ve romantizmden aksiyon ve bilim kurguya kadar çok çeşitli ilgi alanları için destansı hikayeler içeren anime bulacaksınız.

Son olarak, anime hayranları da çoğu animenin Japon kültürünün birçok yönünü yansıttığını biliyor. Din ve doğadan kültüre ve tarihe kadar, anime Japon kültürü ile olan bağlantısından nadiren ayrılabilir.

Dilimize Kazandıran: Emine Hatun ŞEN

Kaynak:

  • https://novaonline.nvcc.edu/eli/evans/HIS135/Events/Anime62/Anime62.html
  • http://anime.about.com/od/animeprimer/a/What-Is-Anime.htm
  • http://www.umich.edu/~anime/intro.html

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!