Animatronik Ne demek?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Animatronik ne demek?
– Nerede kullanılır?
– Animatronik nasıl yapılır?

https://www.youtube.com/watch?v=_pi9ZRz_oIs&feature=emb_logo

En sevdiğiniz filmi düşünün. Canlı aksiyon mu? Tek resimli hareket mi? Belki de 3 boyutludur. Bugün birçok filmin özel efektleri var. Bunlar favoriniz CGI (bilgisayar üretimli imgeleme) ve hatta animatroniktir!

Animatronik ne demek?

Basitçe söylemek gerekirse, onlar teknoloji sayesinde hareket edebilen kuklalardır. Nasıl hareket edeceklerini anlatmak için uzaktan kumanda veya başka cihazlar kullanan kişiler tarafından çalıştırılırlar.

Herhangi bir animatronik örneği düşünebiliyor musunuz? Birçok filmde kullanılırlar. “Jurassic Park”, “E.T. Dünya dışı ”ve“ King Kong ”onların ünlü olmalarına yardımcı oldu. “Jaws” ve “Gremlins” yapımında da kilit rol oynadılar. Orijinal Star Wars filmlerindeki Jabba the Hutt bile bu teknolojiyi tercih etti.

// Tavsiye Bağlantı: 3D nasıl çalışır?

Hiç merak ettiniz mi...- Animatronik nedir?- Animatronik nerede kullanılır?- Animatronik nasıl yapılır?

Animatronik nerede kullanılır?

Animatronics, tema parklarında da yaygındır. Disneyland ve Disney World’e ziyaretler onlar olmadan aynı olmazdı. “Büyülü Tiki Odası”, “Karayip Korsanları” ve “Sıçrama Dağı” onları içeren gezintilere birkaç örnektir. Bu tür karakterleri Universal Studios’taki Harry Potter’ın Büyücü Dünyası ™’da da bulacaksınız.

Hiç animatronik gördünüz mü? Hayata doğru göründüğünü mü düşündün? Eğer öyleyse, yalnız değilsiniz! Teknoloji ilerledikçe, bu hareketli kuklalar da gelişti. Ama gerçekçi görünseler de, aslında insanlar tarafından yapılmıştır.

Hiç merak ettiniz mi...- Animatronik nedir?- Animatronik nerede kullanılır?- Animatronik nasıl yapılır?

// Tavsiye Bağlantı: Anime ne zaman başladı?

Animatronik nasıl yapılır?

Süreç projeden projeye farklılık gösterebilir. Yine de her zaman bir tasarımla başlar. Bir sanatçı önce bir fikir çizer. Daha sonra küçük bir model oluştururlar. Tasarım, bir sonraki adıma geçmeden önce bir onay sürecinden geçer.

Daha sonra, bir sanatçı veya sanatçı ekibi tam boyutlu bir heykel yapacak. Doğru şekle kil veya başka bir malzemeyi kalıplayarak başlayacaklar. Ardından, yüz özellikleri ve cilt dokusu gibi ayrıntıları eklemek için şekillendirme araçlarını kullanacaklar. Bu heykel kalıp yapmak için kullanılıyor. Kalıplar özellikle aynı animatronikten birden fazlasının yapılması gerektiğinde kullanışlıdır.

Kalıp bittiğinde, bir sonraki adım bir döküm yapmaktır. Kullanılan malzemeler, ne tür bir yaratık yapıldığına göre değişecektir. Kauçuk, fiberglas, reçine ve diğer birçok maddeyi içerebilir.

Animatronik nesne daha sonra birkaç parçaya bölünür. Bu, nihai ürünün daha gerçekçi hareket etmesine yardımcı olur. Son olarak, kalıp plastik veya metal bir “iskelet” ile doldurulur. Tüm parçalar daha sonra bağlanır. Tamamlanan ürün daha sonra talimatları takip edebilir ve bir uzaktan kumanda ile kontrol edilerek hareket edebilir.

// Tavsiye Bağlantı: Hologramlar nasıl yapılır?

Yıllar içinde, teknolojideki birçok ilerleme, animatroniğin işlevini geliştirmiştir. Örneğin, 3D yazıcılar günümüzde sıklıkla model ve kalıp oluşturmak için kullanılır ve bu da süreci daha hızlı hale getirir.

Animatronik inşa etmek ister misiniz? Sanatçılardan mühendislere kadar birçok kişi sürece dahil oluyor. Belki bir gün kreasyonlarınızı büyük ekranda görürsünüz!

Kaynak:

  • https://entertainment.howstuffworks.com/animatronic.htm
  • https://allears.net/2020/03/30/taking-a-look-back-at-the-history-of-animatronics-in-the-disney-parks/
  • http://www.theatrecrafts.com/pages/home/topics/animatronics/
  • https://www.livescience.com/10705-top-7-animatronic-beasties-film.html
  • https://www.youtube.com/watch?v=kBt-0SfmPWg
  • https://learnersdictionary.com/

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir