Anestezi nedir?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Anestezi nedir?
– Kaç tip anestezi var?
– Genel anestezi neden hastalara neler olup bittiğini unutturuyor?

https://www.youtube.com/watch?v=xCOHO6GRjhY

Diş hekimi size bilgelik dişlerinizi çıkarması gerekeceğini söylüyorsa veya karmaşık bir tıbbi veya diş prosedürüne ihtiyacınız varsa anestezi isteyebilirsiniz.

Anestezi nedir?

Anestezi sözcüğü Yunanca’da “yok” ve “duyum” sözcüklerinden gelir. Gelecekteki potansiyel olarak ağrılı bir prosedür varsa, o zaman kesinlikle anestezi uygundur. Bu nedenle “duyum olmadan” deneyimlemeyi tercih edebilirsiniz.

Anestezi genellikle hastalara “anestezist” adı verilen bir doktor tarafından verilir. Veya “hemşire anestezisti” adı verilen bir hemşire tarafından verilir. Gevşeme, ağrı kesici, hafıza kaybı, kas felci, anksiyete azaltma ve bazen de tamamen bilinç kaybı dahil olmak üzere özel amaçlar için anestezi oluşturmak için bir ilaç karışımı kullanırlar.

Biraz korkutucu geliyorsa, anestezi veren özel doktorların ve hemşirelerin, ne kadar kullanılacağını dikkatli bir şekilde hesaplayıp prosedürler sırasında hastaları yakından izleyerek bunu mümkün olduğunca güvenli hale getirdiklerini bilmekten memnuniyet duyacaksınız. Anestezi olmadan, birçok tıbbi ve diş prosedürü tamamen imkansız değil. Ama son derece acı verici olacaktır.

|| Tavsiye Bağlantı: Hidrojen peroksit bir yaranın üzerine döktüğünde neden köpürür?

Kaç tip anestezi var?

Birçok insan aslında birkaç çeşit anestezi olduğunu fark etmez. En basit ve en yaygın forma “lokal anestezi” denir. Çünkü vücudun sadece küçük bir kısmını uyuşturur.

Lokal anestezi genellikle, diş hekimine bir diş çekilirken, küçük bir prosedüre ihtiyaç duyan, vücudun belirli bir bölümünde bir miktar uyuşturucu ilacı verilerek uygulanır.

Lokal anestezi, küçük prosedürlerle ilişkili ağrıyı engeller. Hastalar prosedür sırasında uyanık kalır ve olan her şeyi hatırlayabilir.

Bölgesel anestezi“, büyük sinirlere veya omuriliğe ilaç enjekte ederek vücudun daha büyük bir kısmındaki ağrıyı engeller. Bölgesel anestezi, daha ağrılı olan veya vücudun lokal anestezi kullanmak için çok büyük bir alanını etkileyen prosedürler için kullanılabilir. Birçok kadın tüm alt vücut boyunca ağrıyı engellemek için doğum sırasında epidural almayı tercih eder.

En karmaşık anestezi türü “genel anestezi” dir. Anestezistler ve hemşire anestezistleri, hastalara bir damardaki bir tüp yoluyla sıvı ilaç (intravenöz veya IV sıvı) veya bir maske aracılığıyla solunan gaz ilacı kullanarak genel anestezi verir. Lokal ve bölgesel anestezinin aksine, genel anestezi beyni ve tüm vücudu etkiler.

Anestezi nedir?
Anestezi nedir?

|| Tavsiye Bağlantı: Lenf düğümleri nelerdir?

Genel anestezi neden hastalara neler olup bittiğini unutturuyor?

Genel anestezi özellikle ağrılı veya büyük ameliyatlar için kullanılır. Bu yüzden genel anestezi uygulanan “hastalar” işlem boyunca tamamen bilinçsiz kalır.

Genel anestezi sadece ağrıyı engellemekle kalmaz, aynı zamanda hastanın prosedürü unutmasına da neden olur. Hastaların prosedürü ve hemen sonrasındaki zamanı unutmasına neden olan “amnezyak” olarak bilinen ilaçları içerir. Aynı ilaçlar, tüm etkiler tükenene kadar hastaları bir süre tuhaf hissettirebilir.

Genel anestezide kullanılan ilaçlar prosedürel sedasyon sırasında çok daha küçük miktarlarda da kullanılabilir. Bilinçli sedasyon veya alacakaranlık anestezisi olarak da bilinen prosedürel sedasyon, yirmilik dişlerin çıkarılması gibi oldukça kısa, küçük prosedürler sırasında kullanılan anestezi türüdür.

Prosedürel sedasyon altında, hastalar işlem sırasında uyanık kalırlar. Bununla birlikte, o kadar uykulu ve rahat olabilirler. Daha sonra prosedürün acısını hissetmezler veya varsa çok fazla hatırlamazlar.

Kaynakça :
https://wonderopolis.org/wonder/what-is-anesthesia


  Yararlı buldunuz mu?

  Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

  Bu makaleyi yararlı bulduysanız

  Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

  Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir