Android ve Iphone’da VPN Ayarları Nasıl Yapılır?

0
(0)

Son yıllarda artan ve oldukça rağbet gören mobil cihaz piyasasında her ay yeni onlarca telefon piyasa sürülüyor. Gerek oyun oynamak için gerek işle ilgili sorumluluklarını yerine getirmek için gerekse internete girerek aktif olmaya çalışan insanlar tarafından bu mobil cihazlar alınıyor.

Öyle ki bu firmalardan sadece birinin bir yıllık geliri bazı ülkelerin dış borçlarını kapatmaya yetebilir. Mobil cihaz kullanımının bu kadar arttığı bir dönemde internet sağlayıcıları ve siteleri de doğru orantılı olarak artıyor. Söz konusu bu artışta istenilen sitelere girmek bazen mümkün olmayabiliyor. Bunun sebepleri sitelerin sadece belirli bir ülkeye açık olması olabilir. VPN ise tam olarak bu durumlarda kullanılıyor

VPN Dediğimiz Bu Servis Nedir?

Türkçesi Sanal Özel Ağ olan VPN, uzaktan erişim yoluyla bulunduğunuz konumdan farklı ağlara bağlanmayı sağlayan bir internet teknolojisi. Bu teknolojisi özel bir sanal ağ oluşturduğu için VPN kullanarak farklı bir ağa bağlanan bir cihaz o ağdaymış gibi veri alışverişinde bulunabilir. Yani VPN ile kendi ülkenizden giremeyeceğiniz sitelere girmeniz veya güvenmediğiniz bir siteye girerken güvenliğinizi korumanız amacıyla farklı bir konumda gözükmeniz mümkünüdür.

Neden VPN Kullanmalıyız?

VPN her ne kadar ülkemizde yasaklanan sitelere girmek için kullanılan bir sistem olsa da aslında kullanım amacı sadece bu değil. VPN bağlantısı kullandığımızda internetteki veri akışınızın güvenliğini ve gizliliğini sağlarsınız çünkü aslında farklı bir konumda gözükürsünüz.

Bu şekilde herhangi bir tehlike altında olmadan hassas verilerinizi karşı tarafa iletebilirsiniz. Bazı önemli kurumlar diğer kurumlarla veya şirketlerle VPN protokolünü kullanarak iletişim kurarlar. VPN kullanımı sayesinde önemli kurum verilerinin güvenliğini sağlamış olurlar.

vpn ayarları

Android’de VPN Ayarlarını Nasıl Yaparsınız?

İlk adım olarak VPN bilgilerini almalısınız, bu bilgiler gerekli olan yerlere girmeniz için gereklidir. Bu bilgileri girmeniz için ilk olarak telefonunuzun ayarlar uygulamasını açın. Buradan Ağ ve İnternet’e ulaşın. Gelişmiş seçeneklerden de VPN’ye dokunun. Sağ üstte bulunan Ekle butonuna dokunun. VPN bilgilerinizi buraya girdikten sonra Kaydet’ e dokunursanız işlem tamamlanmış olacaktır.

IPhone’da VPN Ayarlarınızı Nasıl Yaparsınız?

İlk olarak ana ekranınızda Ayarlar öğesine dokunmalısınız. Buradan sırasıyla Genel’ e, ardından da VPN’ye dokunun. Bu bölümde olan herhangi bir VPN seçeneğinin altında, “VPN Konfigürasyonu Ekle” kısmı bulunacaktır. Buraya tıkladığınızda önünüzde belirecek olan yeni ekrandaki “Tür” e dokunun. Burada seçebileceğiniz üç tip VPN bulunur. Yaptığınız seçiminizi işaretledikten sonra, kaydetmek ve önceki ekrana dönmek için “Geri” ye dokunun. VPN ayarları bilgilerinizi açıklama, uzaktaki kimlik ve sunucu dahil olmak üzere gerekli olan alanlara girin. Daha sonra çıkacak olan ekranda kullanıcı adınızı ve parolanızı uygun alanlara girin. Hemen ardından Bitti ’ye dokunmalısınız. Döneceğiniz ekranda, durum anahtarı bölümünü yeni eklediğiniz VPN’nin yanındaki ayarı ‘Bağlandı’ olarak değiştirmelisiniz.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!