Amezaiku Nedir?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Şekerle sanat olur mu?
– Amezaiku nedir?
– Amezaiku hangi şekiller yapılabilir?

https://vimeo.com/189193658

Şekerle sanat olur mu?

Sanatı seviyor musunuz? Birçok çocuk gibiyseniz, sanat malzemelerinizi kapmaktan ve paha biçilmez bir sanat eseri yaratarak kendinizi ifade etmekten daha iyi bir şey yoktur. Buzdolabınız, düzinelerce en iyi parçanızın çeşitli mıknatıslarla ön tarafına yapıştırıldığı bir sanat galerisine benzeyebilir.

Sanat malzemeleri için uzandığınızda ne kaparsınız? Pastel boya? Boya? Renkli kalemler? Fosforlu kalemler? Kağıtlar?

Bunlar çocuklar için en popüler sanat malzemelerinden bazıları olsa da, sanat yaratmak için kullanabileceğiniz şeyler konusunda gerçekten hiçbir eksiklik yok. Örneğin, Japonya’da amezaiku olarak bilinen bir sanat formunun uygulayıcıları çok ilginç – ve lezzetli : şeker!

Hiç merak ettiniz mi...- Şekerle sanat yapabilir misiniz?- Amezaiku nedir?- Amezaiku hangi şekiller yapılabilir?

|| Tavsiye Bağlantı: Patlamış mısırı patlatan şey nedir?

Amezaiku nedir?

Amezaiku zanaatkârları, patates veya pirinç nişastasından yapılan bir tencerede şeker şurubu (mizuame) ile başlar. Bir golf topu büyüklüğündeki sıcak karışımdan bir parça kapmak için çıplak parmaklarını kullanırlar.

Mizuame yaklaşık 80-90 derece olduğundan, zanaatlarını ilk öğrendiklerinde ellerini defalarca yakarlar. Zamanla parmakları sıcağa uyum sağlamalarına yardımcı olan sert nasırlar oluşturur.

Şeffaf mizuame’i küçük bir vantilatörün üzerinde şeker gibi yoğurmaya ve beyaza dönüp doğru kıvama gelene kadar yumuşamaya başlarlar. Parçalarını ciddiyetle şekillendirmeye başlamadan önce, şekere doğru görünümü vermek için gıda boyası eklerler.

Amezaiku hangi şekiller yapılabilir?

Şekeri bir top haline getirdikten sonra, bir lolipop çubuğu sokarlar. Şeker topunu tavşan, ejderha, çiçek, zürafa gibi tanınabilir bir figür haline getirmek için sadece parmaklarını ve küçük bir çift özel makas kullanmaya başlarlar. Japon balığı, ahtapot, salyangoz, koala, baykuş, köpek, flamingo vb.

Bu tür heykelleri kille yapmaktan farklı olarak, bunu şekerle yapmak son derece zordur çünkü bu zamana karşı bir yarıştır. Amezaiku sanatçıları, şeker soğumadan ve şekillendirilemeyecek kadar sert olana kadar sertleşmeden önce parçalarını bitirmek için yalnızca birkaç dakika alırlar.

Hiç merak ettiniz mi...- Şekerle sanat yapabilir misiniz?- Amezaiku nedir?- Amezaiku hangi şekiller yapılabilir?

Bu noktada son detaylar boyanarak parça biter. Amezaiku heykelleri genellikle cam veya seramik sanat eserlerine benzer ve kırılgandır. Yenebilecekleri halde, çoğu insan onları sanat olarak sergilemeyi tercih ediyor.

|| Tavsiye Bağlantı: Bir tür nasıl tehlike altında olur?

Tarihçiler, amezaiku’nun 8. yüzyılda Çin’den Japonya’ya getirilmiş olabileceğine inanıyor. Bununla birlikte, bildiğimiz modern sanat formu büyük ölçüde Edo döneminde 17. yüzyılın başlarında gelişti.

İlk amezaiku sanatçıları kasabadan şehre seyahat ederek benzersiz şeker heykellerini yarattılar. Bitmiş parçalar güzel olsa da, asıl neşe, onların yapılmasını izlemekti. Ancak bugün, Japonya’da nispeten az sayıda amezaiku sanatçısı kaldı.

Modern sağlık yasaları, sokak satıcılarının halka açık yerlerde şeker heykelleri yapmasını büyük ölçüde kısıtladı. Çoğu modern amezaiku sanatçısı, eserlerini yalnızca ara sıra festivallerde veya özel kültürel veya kurumsal etkinliklerde yaratır. Yine de Tokyo’da, amezaiku’ya adanmış birkaç dükkan var. Burada sanat formunu iş başında izleyebilir ve eve götürmek için parçalar satın alabilirsiniz.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir