Amerikayı kim keşfetti?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Amerikayı kim keşfetti?
– Neden Amerika’da yaşayanlara Hintliler denildi?
– Amerika ismini kimden aldı?

Amerikayı kim keşfetti?

Uzun yıllar boyunca insanlar Amerika’ya ilk seyahat eden Avrupalıların olduğuna ve İtalyan kaşif Christopher Columbus tarafından keşfedildiğine inanıyorlardı. Ancak, aslında, bir çok gezgin ondan önce Amerika’ya gelmişti.

Bazı tarihçiler, Çin’den denizciler 5 MS 460’da Pasifik’ten Meksika’ya geçtiğini iddia ediyorlar. Diğerlerine göre de, yeterli kanıt olmamasına rağmen, Çin dışındaki Asyalılar Bering Boğazı’nı bu tarihten çok önce Alaska’ya geçti ve Kuzey Amerika’dan Güney Amerika’ya geçti.

İrlandalı kaşifler ayrıca dokuzuncu ve onuncu yüzyıllarda Amerika’yı ziyaret etmiş olabilirler. İskandinavya’dan gelen Norsemen’den önce İzlanda’da yaşayan İrlandalılar, dokuzuncu yüzyılda oraya ulaştı. Norsemen İzlanda’ya geldikten sonra İzlanda’dan Amerika’ya yelken açmış olabilirler.

Norsemen’in kendisi de Amerika’yı ziyaret etmiş olabilir. Bunu hikayelerinden öğreniyoruz. Uzun mesafelere yelken açmak için kullanıldılar. Yaklaşık 15 İskandinav hikayesi, MS 986’da Kuzey Amerika’yı ziyaret eden Bjarni Herjolfsson adlı bir Norseman’ı anlatıyor.

Hiç merak ettiniz mi...
- Amerikayı kim keşfetti?
- Neden Amerika'da yaşayanlara Hintliler denildi?
- Amerika ismini kimden aldı?

|| Tavsiye Bağlantı : Neden Yaz Saati Uygulaması Var?

Neden Amerika’ya yaşayanlara Hintliler denildi?

Leif Ericsson adında bir başka Norseman muhtemelen bir süre Kanada’daki Newfoundland’da yaşadı ve Grönland’a döndü. Ancak, başarısından emin olabileceğimiz ilk Batılı kaşif Christopher Columbus’du. 3 Ağustos,1492’de İspanya’dan ayrıldı ve 12 Ekim’de Bahamalar’a geldi. Columbus, daha sonra Asya için kullanılan Hint Adaları’na geldiğini düşünüyordu. Bu yüzden oradaki insanları Hintliler olarak adlandırdı. Birkaç hafta Karayipler’de yelken açtı ve sonra İspanya’ya döndü. Asla Kuzey Amerika’ya inmemiş olsa da, 1504’e kadar Yeni Dünya’ya birkaç sefer daha yaptı.

Ancak Amerika, Columbus’un arkadaşı olan ve daha sonra Yeni Dünyanın kıyı şeridini keşfeden başka bir İtalyan kaşif Amerigo Vespucci’nin adını aldı.

Amerigo Vespucci (1451-1512), coğrafya ve kozmografi konusunda bilgili, başarılı bir Floransa işadamı ve navigatörüdür. Aynı zamanda on beşinci yüzyılda etkili insanlar olan Medici’nin mali temsilcisiydi. Esasen bu nedenlerden ötürü o sırada çeşitli seferlere katılmış, Columbus’u tanımış ve ona çok yardımcı olmuştur. Columbus seferlerinin hiçbirine katılmamış olmasına rağmen, organizasyonlarından sorumluydu. Gemileri ve yiyecek gibi gerekli malzemeleri aldı.

Vespucci’nin kendi keşif gezileri daha sonraki bir tarihte gerçekleşti. Columbus’un Batı’ya giderek Asya’ya ulaştığı yönündeki iddialarının cevaplarını bulmak için Vespucci, İspanyollar ve Portekizliler tarafından yeni seferler düzenlemek için istihdam edildi. Bunlardan birincisi 1499-1500, ikincisi 1501 -1502 idi. Bu keşifler sırasında, Venezüella’dan Brezilya’ya Güney Amerika sahil şeridine gitti ve Amazon nehrinin ağzını keşfetti.

Hiç merak ettiniz mi...
- Amerikayı kim keşfetti?
- Neden Amerika'da yaşayanlara Hintliler denildi?
- Amerika ismini kimden aldı?
Amerikayı aslında kim keşfetti?

|| Tavsiye Bağlantı : Bermuda Şeytan Üçgeni ne kadar büyük?

Amerika ismini kimden aldı?

Columbus tüm zamanların en önemli kaşifi olarak görülse de Vespucci’nin yaptıklarını başaramadı. Vespucci, Amerika’nın Asya’nın bir parçası değil, yeni bir kıta olduğunu kanıtladı. Bu nedenle, kıta 1507’de ondan sonra Amerika olarak adlandırıldı.


Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir