Almanak nedir?

5
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
– Almanak nedir?
– Bir almanakta ne tür bilgiler bulabilirsiniz?
Yaşlı Çiftçi’nin Almanakı’ nın neden köşesinde bir delik var?

https://www.youtube.com/watch?v=DZI2Aanig1A&feature=emb_logo

Almanak nedir?

Almanak, her türlü bilgiyi içeren yıllık bir yayındır. Bir daha ki sefere kütüphanede olduğunuzda, bir almanak alın ve ona göz atın. Birini bulamazsanız, her zaman bir almanağa çevrimiçi göz atabilirsiniz.

Hava tahminleri, ekin ekimi için en iyi tarihler, güneşin doğup batacağı, tutulmaların tarihleri ​​ve gelgit saatleri gibi tonlarca ilginç bilgi bulmakta hayran kalacaksınız. Almanaklar, dünya rekorları, nüfus istatistikleri, yemek tarifleri, tatil triviaları ve gelecek yıl için moda, gıda, ev dekorasyonu, teknoloji ve yaşam tarzı trendleri hakkındaki tahminleri bile içeriyor.

Kuzey Amerika’daki en eski almanak – Yaşlı Çiftçi Almanakı – 1792’den beri her yıl yayınlanmaktadır. Yayının ilk yıllarında almanak yaklaşık dört kuruşa mal oldu!

|| Tavsiye Bağlantı: Hula hopu kim icat etti?

Özellikle çiftçiler, Yaşlı Çiftçi Almanak’ı önümüzdeki yılın hava tahminini öğrendiklerinden dolayı takdir ettiler. Gelecek sene için hava tahminlerini belirlemek için editör Robert B.Thomas ilk olarak güneş etkinliği, astronomi ve hava durumu kalıplarını inceledi.

- Almanak nedir?
Eski Bir Almanak

Daha sonra bu bilgileri gizli bir tahmin sistemi geliştirmek için kullandı. Mevcut editörler bugün hala bu sistemi kullanıyor!

Bazı insanlar, bilginin o kadar gizli olduğunu, almanakın özel bir kutuda saklandığını söylüyor.

Peki, Yaşlı Çiftçi Almanak’ın hava tahminleri ne kadar doğrudur? Bununla ilgili bazı tartışmalar var.

Editörler kimsenin havayı toplam doğrulukla tahmin edemediğini kabul etseler de, yüzde 80’lik bir doğruluk oranı iddia ediyorlar. Eleştirmenler doğruluk oranlarının yüzde 2’ye yakın olduğunu iddia ederken, diğerleri tahminlerin o kadar belirsiz olduğunu söylüyorlar.

Yaşlı Çiftçi’nin Almanakı’ nın neden köşesinde bir delik var?

Daha önce Yaşlı Çiftçi Almanak’ı gördüyseniz, köşedeki deliği merak edebilirsiniz. Bu özellik, abonelerin kitabı bir çividen veya ipten asmasına izin verdi.

Neden birisi almanaklarını bir ipten asmak istesin ki? İster inanın ister inanmayın ama Eski Çiftçinin Almanak tuvalet kağıdından önce geldi ve birçok abone kopyalarını evlerine asacak ve tuvalet kağıdı olarak kullanmak için sayfaları yırtacaktı!

Kaynakça:
https://www.wonderopolis.org/wonder/what-is-an-almanac


Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir