Alkol bağımlısı mısın?

0
(0)

Uyuşturucu veya alkol bağımlısı olabileceğinizden endişeleniyor musunuz? Sevdikleriniz alkol veya madde bağımlılığı sorununuz olduğundan endişeli mi? Uyuşturucu veya alkol kullanımının olumsuz sonuçlarıyla karşılaştınız mı?

Yukarıdaki sorulardan herhangi birine “evet” cevabını verdiyseniz, kendinize altı soru daha sorun:

1.Alkol veya uyuşturucu kullanımınız ilişkilerinizden birini veya birkaçını olumsuz etkiledi mi?

Alkol konusunda ya da alkollü olduğunuzda aile bireyleri ya da arkadaş çevrenizle sık sık ilişkiniz bozuluyorsa ve buna bağlı uyuşturucu veya alkol kullanımı konusunda arkadaşlarına ve ailelerine sık sık yalan söyleyenlerin bağımlı olma riski yüksektir.

2.İşiniz veya okul performansınız alkol veya uyuşturucu kullanımından dolayı hiç olumsuz etkilendi mi?

Bağımlılığı olan insanlar genellikle okul ödevlerini tamamlamayı veya iş sorumluluklarını yönetmeyi zor bulurlar. Bu seni tarif ediyor mu?

3.Hiç alkol veya uyuşturucu … veya bunların parasını ödemek için para çaldınız mı? 

Bağımlılıklar, insanları hırsızlık gibi yanlış olduğunu bildikleri şeyleri yapmaya sevk edebilir. Bunu asla yapmayacağını mı sanıyorsun? Birini size para vermesi için manipüle edip, sonra bu parayı uyuşturucu veya alkol almak için kullandınız mı?

4.Hiç aşırı doz aldınız mı, bir maddenin kötüye kullanılması için tıbbi bakıma ihtiyaç duydunuz mu veya bundan dolayı bir sağlık sorunu yaşadınız mı? 

Bağımlılık genellikle sağlık sorunlarına yol açabilir. Şiddetli olduğunda ölüme yol açabilir.

5.Yalnızken veya sabah ilk uyandığınızda uyuşturucu veya alkol kullanıyor musunuz? 

Madde kötüye kullanımı günlük rutininizin bir parçası haline geldiğinde, bir bağımlılığınız olabilir.

6.Günlük işleriniz arasında uyuşturucu veya alkol düşünüyor musunuz? 

Maddeleri sürekli düşünecek kadar arzulayanlar veya tükenmesinden endişe edenler bir bağımlılık geliştirmişlerdir. Madde kullanım bozukluğu veya bağımlılığı olan kişiler, ayık olduklarında DT olarak da bilinen fiziksel yoksunluk semptomları yaşayabilir. Diğerlerinin uyuşturucuya veya alkole psikolojik bir bağımlılığı vardır çünkü her ikisi de beynin zevk merkezini kullanımla uyarabilir. Madde kullanımınızı kontrol edemezseniz, bir bağımlılığınız olabilir.

Bu sorulardan herhangi birine “evet” cevabını verdiyseniz, bir bağımlılığınız ve ciddi bir madde kötüye kullanımı sorununuz olabilir.-

Adım 1, bir bağımlılığınız olduğunu kabul etmektir. Adım 2, yardım almaktır.

Bağımlılıklar, her koşulda herkesin başına gelebilir. İster alkol, ister reçeteli ilaçlar veya yasadışı maddeleri kötüye kullanıyor olun, bağımlılığınızla yüzleşip iyileşmenize yardımcı olacak bağımlılık danışmanlığı almanız gerekebilir.

alkolü bırakmak için öneriler

Alkol ü Bırakmak için 10 İpucu

Bazen bir kadeh şarap veya bir bira hayatın dertlerinden kurtulma hissi verir. Ama sonra bir alışkanlık haline gelir.

Alkol, stres atma kaynağınız haline gelir ve ara sıra içkiler günlük bir şey haline gelir.

Çok fazla alkol içmek alkole bağlı hastalıklar veya yaralanma riskinizi artırır.

Kendinizi bunalmış ve hayal kırıklığına uğramış hissediyorsanız, işte içkiyi azaltmanıza veya bırakmanıza yardımcı olacak 10 ipucu.

  • Bir hedef belirleyin .

Bunu neden yaptığınızı bilin ve her gün motive olmak için kendinize hatırlatın.

  • Meşgul kal. 

Sizi meşgul edecek aktiviteler bulun – sizin için işe yarayan ve kendinizi iyi hissettiren şeyler: spor, yoga, kardiyo, köpeğinizi gezdirmek, Zumba, bisiklet veya yürüyüş.

  • Sadece hayır de.

İçme fırsatı ile karşılaştığınızda, neden vazgeçmek veya bırakmak istediğinizi kendinize hatırlatın. Hemen teslim olmayın.

  • İyi seçimler yap. 

Yemek yemek ya da bir aile toplantısına katılmak için dışarı çıkma zamanı geldiğinde, daha sağlıklı bir içecek seçin. Seçenekleriniz olduğunu kabul edin – kendinizi geliştirdiğiniz için kimse sizi yargılamamalı.

  • Gerekirse yeni arkadaşlar bulun. 

Sizi takip eden insanlarla kendinizi kuşatın. Sizi desteklemeyenlerden ne zaman uzaklaşacağınızı bilin. Sizi anlayan, sizinle aynı zihniyete sahip olan ve sizi kendiniz üzerinde çalışmaya motive edecek insanlarla ilişkilerinizi sürdürün.

  • Evde alkol bulundurmayın. 

Evde saklamak için alkol satın aldığınızda,. Baştan çıkarılacağınızı biliyorsanız, etrafta olmaması en iyisidir.

  • Yavaş iç. 

Yavaş içtiğinizde, birden fazla içki istememe olasılığınız daha yüksektir. Bir içkiyi bitirdikten sonra, bir bardak su veya doğal aromalı meyve suyu için.

  • Kendinizi şımartın. 

Hedefinize ulaştığınızda – ister günde bir kadeh şarap içmek ister hiç alkol içmemek – kendinize güzel bir akşam yemeği ısmarlayın veya en sevdiğiniz çikolatayı yiyin. Motive kalmak için kendinizi ödüllendirin.

Bir şerler okuyun. evde kalmayı ve bir şeyler (kitap,dergi,internet blogları) okumayı deneyin. Birşeyler okumak, kendinizi meşgul etmenin iyi bir yoludur. Keyif alacağınız bir kitap seçin, böylece zaman hızla geçer.

  • Bir rutini takip edin .

Her gün aynı şeyi yaptığınızda, o rutine odaklanma olasılığınız artar. Her gün aynı saatte uyanın, günlük egzersiz yapın veya sağlıklı yemekler planlayın ve pişirin. Düzenli kalmak ve hedeflerinizi takip etmek için bir planlayıcı tutun.

Son olarak kötü Alkol kullanımı sorunlarıyla mücadele ediyorsanız, bir uzmana görünün kimsenin sizi yargılayacağını düşünmeyin bunu kendinize borçlusunuz.

 

 

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!