Alfabeyi kim icat etti?

5
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
– Alfabe nereden geldi?
– Alfabe zamanla nasıl değişti?
– Alfabeyi kim icat etti?

https://vimeo.com/29274467

Alfabeyi tek bir kişi veya kültür icat etmedi. Yüzyıllar boyunca gelişti. Modern alfabeleri anlamak için zaman içinde bir yolculuğa çıkmalıyız. Arkeologlar binlerce yıl öncesine ait ilk şekilleri belgeleyen eski mağara resimlerini keşfetti. Aslında en eski alfabetik sembollerden bazıları Orta Amerika (2500 yıl öncesi), Çin (3000’den fazla yıl öncesi) ve Orta Doğu (5000 yıldan daha fazla) gibi yerlere ait.

Alfabenin en eski biçimlerden biri hiyeroglifti. Hiyeroglif tüm kelimeleri temsil eden tek sembollerdi. Binlerce karakter ve sembol, kelimeleri, ihtiyaçları ve ilk medeniyet yaşamlarını temsil etmek için kullanıldı.

Binlerce benzersiz hiyeroglif sembolleri ezberlemek zor bir görevdi, bu yüzden sadece en yüksek eğitimli rahipler ve akademisyenler bu konuda uzmanlaşıyordu. Her bir cins köpek, çiçek veya ağaç için bir sembol kullanılıyor ve bunu aklınızda tutmayı hayal edin!

Medeniyetler ve iletişim ilerledikçe insanlar, konuşulan bir dilde tüm kelimeleri temsil etmek için çok daha küçük bir sembol kümesinin kombinasyonlarını kullanmanın mümkün olduğunu keşfetmeye başladılar.  Tarihçiler, mısır hiyerogliflerinden uyarlanmış 22 sembolden oluşan ilk alfabetik yazı sistemi olarak Proto-Sinaitic alfabesini gösteriyorlar. Bu set, M.Ö.1700lerde Orta Doğu’da semitik konuşan insanlar tarafından geliştirildi ve Fenikeliler tarafından rötuşlanarak diğer medeniyetlere yayıldı.

|| Tavsiye Bağlantı: Geri Dönüşümlü Ürünler Nereye Gidiyor?

Hiç merak ettiniz mi…
- Alfabe nereden geldi?
- Alfabe zamanla nasıl değişti?
- Alfabeyi kim icat etti?

Bu bizim modern alfabenin temelidir. Sembolün her birine bir harf diyoruz. Alfabenin her harfi dilimizde bir sesi temsil eder. Bu harfleri birleştirerek sınırsız sayıda kelimeyi temsil etmek mümkündür.

Tarih boyunca dünya çapında bir çok alfabe kullanılmıştır. Çoğu zaman başka bir dilin alfabesini değiştirerek yeni alfabeler oluşturuldu. Latin alfabesi bugün dünyanın en yaygın kullanılan alfabetik yazma sistemidir. Bu İngilizce alfabesinin de dayandığı sistemdir.

Kaynakça:

 • http://yin.arts.uci.edu/~studio/resources/graphic/english-alphabet.html
 • http://www.ancient.eu/alphabet/
 • http://www.todayifoundout.com/index.php/2013/09/the-origin-of-the-english-alphabet/
 • http://www.history.com/news/ask-history/who-created-the-first-alphabet

 • 3 Boyutlu Gözlük Nasıl Yapılır ?
  0 (0) 3 boyutlu gözlükler; en, boy ve derinlik algısını bize aktarabilen gözlüklerdir. Bu gözlüklerde mavi-kırmızı renkler (filtreler) kullanılır. Filtreler sayesinde iki farklı görüntü alınır; beynimiz, iki görüntü arasındaki derinlik farkını algılar ve 3 boyutlu olarak algılamaya başlarız. 3 boyutlu gözlükleri, evinizde kısa bir sürede yapabilirsiniz.   3 Boyutlu Gözlük Yapımı İçin Gerekli Malzemeler:  
 • 3D nasıl çalışır?
  Hiç merak ettiniz mi… – 3D nasıl çalışır? – 3D film izlemek için neden özel gözlüklere ihtiyacınız var? – 3D ne anlama geliyor?
 • 3D yazıcılar nasıl çalışır?
  0 (0) Okul için uzun makaleler ve dönem ödevleri yazmanız gereken yaşa ulaştınız mı? Hala ilkokuldaysanız, o günler muhtemelen daha gelmemiştir. Ortaokulda veya lisedeyseniz, neden bahsettiğimizi zaten biliyorsunuzdur. Yazmak zor bir süreç olsa da, günümüzün kolaylıklarını göz önünde bulundurursanız, bilgisayar öncesi ya da daha eski çağlardan ziyade 21. yüzyılda yazdığınız için mutlu olabilirsiniz. Ödevinizi kalem
 • Acı Biber Ne Kadar Acı?
  – Biber neden bu kadar acı? – Acı biberin acılığını nasıl ölçersiniz? – Acı biberi ısırdıktan sonra ağzınızı soğutmanın en iyi yolu nedir?
 • Aerojel nedir?
  0 (0) Birisi sizden aerojelin ne olduğunu tahmin etmenizi istese ne derdiniz? Çevre için iyi olan yeni bir tür saç jölesi mi? Yeni bir tür jelatinimsi uçak yakıtı mı? Yeni saç jelleri ve uçak yakıtlarının her ikisi de iyi şeyler olsa da, aerojel bunların hiçbiri değildir. Aslında, çok daha fazlası. Peki aerojel nedir? Aerojel nedir?
 • Akalazya Nedir?
  0 (0) Akalazya, tedavi edilen yemek borusunun (yemek borusu) bilinen en iyi motor fonksiyonunun bozukluk durumudur. Akalazya kelimenin tam anlamıyla gevşeme güçlüğü anlamına gelmektedir. Hastalığın adı, yemek borusunun alt bölümünde yer alan ve mideyle buluştuğu kısımdaki kapakçığın yutulduğunda gevşememesidir. Sonuç olarak yemek borusunda yemeklerin mideye geçişi kesintiye uğrar veyahut tamamen durur. Akalazya Hastalığı Neden Olur?
 • Alfabeyi kim icat etti?
  Hiç merak ettiniz mi… – Alfabe nereden geldi? – Alfabe zamanla nasıl değişti? – Alfabeyi kim icat etti?
 • Alkol bağımlısı mısın?
  0 (0) Uyuşturucu veya alkol bağımlısı olabileceğinizden endişeleniyor musunuz? Sevdikleriniz alkol veya madde bağımlılığı sorununuz olduğundan endişeli mi? Uyuşturucu veya alkol kullanımının olumsuz sonuçlarıyla karşılaştınız mı? Yukarıdaki sorulardan herhangi birine “evet” cevabını verdiyseniz, kendinize altı soru daha sorun: 1.Alkol veya uyuşturucu kullanımınız ilişkilerinizden birini veya birkaçını olumsuz etkiledi mi? Alkol konusunda ya da alkollü olduğunuzda aile bireyleri
 • Almanak nedir?
  Almanak nedir? – Bir almanakta ne tür bilgiler bulabilirsiniz? – Yaşlı Çiftçi’nin Almanakının neden köşesinde bir delik var?
 • Amerikayı kim keşfetti?
  Hiç merak ettiniz mi… – Amerikayı kim keşfetti? – Neden Amerika’da yaşayanlara Hintliler denildi? – Amerika ismini kimden aldı?
 • Amezaiku Nedir?
  Hiç merak ettiniz mi…- Şekerle sanat yapabilir misiniz?- Amezaiku nedir?- Amezaiku hangi şekiller yapılabilir?
 • Android ve Iphone’da VPN Ayarları Nasıl Yapılır?
  0 (0) Son yıllarda artan ve oldukça rağbet gören mobil cihaz piyasasında her ay yeni onlarca telefon piyasa sürülüyor. Gerek oyun oynamak için gerek işle ilgili sorumluluklarını yerine getirmek için gerekse internete girerek aktif olmaya çalışan insanlar tarafından bu mobil cihazlar alınıyor. Öyle ki bu firmalardan sadece birinin bir yıllık geliri bazı ülkelerin dış borçlarını
 • Anestezi nedir?
  Hiç merak ettiniz mi… – Anestezi nedir? – Kaç tip anestezi var? – Genel anestezi neden hastalara neler olup bittiğini unutturuyor?
 • Animatronik Ne demek?
  Hiç merak ettiniz mi…- Animatronik nedir?- Animatronik nerede kullanılır?- Animatronik nasıl yapılır?
 • Anime Nedir?
  0 (0) Hiç Merak Ettiniz Mi…– Anime ne zaman başladı?– Anime nedir?– Bu sanatın belirleyici özellikleri nelerdir? Çizgi film sever misiniz? Tabii ki! Kim sevmez, değil mi? Çoğu çocuğun izlemeyi sevdiği bir veya belki de birkaç favori çizgi filmi vardır. Ebeveynler ve büyükanne ve büyükbabalar, Bugs Bunny, Elmer Fudd, Roadrunner ve Wile E. Coyote’u sevgiyle
 • Argo Nedir?
  Hiç merak ettiniz mi… – Argo kelimeler nereden geliyor? – Argo ne demek? – Bazı argo kelime örnekleri nelerdir?
 • Arılar nasıl bal yapar?
  Hiç Merak Ettiniz Mi… – Arılar nasıl bal yapar? – Bir arı ne kadar bal yapabilir? – Bal ne olarak başlar?
 • Arılar Neden Vızıldar?
  Arılar Neden Vızıldar?
 • Asansörler nasıl çalışır?
  Hiç merak ettiniz mi?- Asansörler nasıl çalışır?- Asansörler modern bir icat mı?- Güvenli asansörü kim icat etti?
 • Astım Tedavi Edilir Mi?
  Hiç merak ettiniz mi… -Astım ataklarına ne sebep olur? -Ne kadar insanda astım var? -Astım tedavi edilir mi?
 • Astronotlar uzayda ne yer?
  Astronotlar uzayda ne yer? – Dondurularak kurutulmuş gıdalar nasıl yapılır? – Dondurulmuş yiyecekler aynı tada sahip mi?
 • Atelektazi Nedir? Atelektazi kanser midir?
  0 (0) Atelektazi nedir? akciğerde yer alan hava keseciklerinin( alveoller) zarar görmesiyle birlikte sönmesi halidir. Alveollerin sönmesi sonucunda akciğerin de bir kısmının ya da tamamın çöküşü meydana gelir. Bu nedenle Atelektazi. Akciğer büzüşmesi olarak da adlandırılır. Akciğer büzüşmesi, genellikle akciğer grafisi incelenerek teşhis edilir. Neden kaynaklandığı ise; bilgisayarlı tomografi, nabız oksimetresi veya bronkoskopi testleri sonucu
 • Ateş rengi nedir?
  Hiç merak ettiniz mi… – Ateş rengi nedir? – Gaz ocağı alevleri neden mavi? – Sıcaklık alevlerin rengini nasıl etkiler?
 • Atık su arıtma tesisi nedir?
  Hiç merak ettiniz mi… – Atık su bir arıtma tesisine nasıl ulaşır? – Atık su arıtma tesisi nedir? – Arıtıldıktan sonra atık suya ne olur?
 • Atlar Nasıl Uyur?
  Hiç merak ettiniz mi… – Atlar nasıl uyur? – Neden ayakları üzerinde uyurken atlar düşmüyor? – Neden bazı hayvanlar gündüz uyurken diğerleri geceleri uyuyor?
 • Avcılar Nakliyat İstanbul
  Avcılar nakliyat İstanbul konusunda arayış içerisinde iseniz hoş geldiniz. Avcılar nakliyat firmamız nakliye sektörünce oldukça başarılı olan yıllarca uzmanlaşmış kadrosu ve deneyimli personelleri ile hizmet veren bir kuruluştur. Evden eve nakliye taleplerinizi en ucuz fiyatla sizlere sunmaktan büyük bir keyif duymaktadır. Uzmanlığı ve deneyimi sayesinde sizlere en kısa sürede ve sorunsuz bir şekilde hizmet vermek için çalışmaktadır.
 • Ay İsimleri Nasıl Oluştu?
  Hiç merak ettiniz mi… – Ay isimleri nasıl oluştu? – Yıllar her zaman Ocak ayında başlayıp Aralık ayında sona erdi mi? – Gregoryen takvimi nedir?
 • Ayak Mantarı Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
  0 (0) Ayakta mantar enfeksiyonu deri hastalığı olarak bilinen ayakta kaşıntıya ve parlak kırmızı döküntülere sebep olan bir mantar enfeksiyonudur. Ayakkabı içerisinde uzun süre boyunca kalan ayaklar, mantarların üremesi için elverişlidir. Mantar enfeksiyonu ayrıca bulaşıcı olmasıyla da bilinir. Sıklıkla genç ve erişkin erkeklerde rastlanılır. kadınlarda ve 12 yaş altı çocuklarda da görülebilir. Ayak Mantarı Belirtileri
 • Ayaklarınız Neden Şişiyor
  0 (0) Ayaklarınız Neden Şişiyor? Şişmiş ayaklar ve bacaklar yaygın bir şikayettir. Yaşımız ilerledikçe bacaklarımızda ve ayaklarımızda şişlik olma olasılığımız artar. Şişlik rahatsız edici olabilir ve görüşmeniz gereken bir konudur. Ayaklarınızın şişmesinin nedenleri Bacaklarınızın ve ayaklarınızın şişmesinin bazı nedenleri şunlardır: İlaçlar Kan basıncı veya ağrı için bazı ilaçlar ayaklarda ve bacaklarda şişmeye neden olabilir Damar
 • Badem yağı faydaları nelerdir?
  0 (0) Badem yağı faydaları nelerdir? Diye soracak olursanız. Badem yağı, saç ve cilt bakımında oldukça sık kullanılmaktadır. Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz badem yağı, kuruyemiş olarak yediğimiz tatlı bademden elde edilir. içerisinde omega-9, E vitamini ve protein barındıran sağlıklı bir yiyecektir. Badem yağının faydalarını yalnızca doğrudan badem tüketerek değil, bademden elde edilen yağ veya kapsüllerden de
 • Balıklar konuşabiliyor mu?
  0 (0) İlginç canlılarından olan balıklar kimi zaman sürüler halinde kimi zamansa yalnız olarak su altı dünyasında yaşamaktadırlar. Enteresan canlı türlerinden olan balıklar farklı iletişim yöntemlerine sahip olup kendi içinde sesler çıkararak ve bir takım hareketler ve işaretlerle arkadaşlarıyla haberleşebilen canlılardır. Her balık yaşadığı su altı dünyasına adapte olarak, bunun gerektirdiği bazı iletişim taktiklerini geliştirmektedir.
 • Balıklar Nasıl Solunum Yapar?
  0 (0) Balıklar solungaçlı canlı türüdür. Yaşamlarını su altında sürdürürler. Balıklarda tüm canlılar gibi yaşamak için oksijenli solunum yaparlar ama balıklarda bu işlem solungaç adı verilen solunum organı vasıtasıyla gerçekleşir. Balıklar burunları olmasına rağmen solungaçları sayesinde solunum yaparlar. Yüzme esnasında ağızdan aldıkları suyu solungaçları vasıtası ile dışarı atarlar. Suda yaşan canlıların yaşamlarını devam ettirebilmesi gereken
 • Barometre neyi ölçer?
  Hiç merak ettiniz mi… – Barometre neyi ölçer? – Atmosfer her zaman size ne kadar baskı uyguluyor? – Hava basıncı sinyalindeki değişiklikler hava koşullarında nasıl değişir?
 • Basketbolu kim icat etti?
  – Basketbol’u kim icat etti? – İlk basketbol maçı ne zaman oynandı? – İlk basketbol oyununda kaç kural vardı?
 • Baskül Nasıl Çalışır?
  0 (0) Baskül bir eksen etrafında oynayan bir çubuk manasına gelir. Günümüzde tartı olarak dilimize geçmiştir. Fransızca bir kelimedir. Baskül “tepmek “manasına gelmektedir. Baskül Nasıl Çalışır? Baskülün 4 ayağının üzerinde ağırlık algılayıcı algılayıcı bulunur. Basküle çıktığımızda ağırlık 4 algılayıcıya yayılır. algılayıcıların altında yaylar vardır. Yaylar gerilir ve algılayıcının üstündeki metal plakaya elektriksel güç uygular elektriksel
 • Başlangıç meridyeni nedir?
  Neden farklı saat dilimlerimiz var? • Dünya’nın kendi ekseni üzerinde tam bir dönüş yapması ne kadar sürer? • Başlangıç meridyeni nedir?
 • Batık Şehir Nerede?
  Hiç merak ettiniz mi… – Batık şehirler nerede? – Şehirler neden batar? – Bugün hangi şehirler batıyor?
 • Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?
  0 (0) Yürüme ve konuşma becerilerinde olduğu gibi, bir bebekler’in görme yeteneği zamanla yavaş yavaş gelişir. Bebekler tam görme ile doğmazlar, ancak görme gelişimi için göz sağlığı çok önemlidir. Yaşamın ilk aylarında bebeğin görme yeteneği geliştikçe, çevresine hâkim olabilir ve önündeki dünya hakkında bilgi edinmeye başlar. Bebeklerde bilişsel gelişimi için sağlıklı gözler ve iyi görme
 • Bermuda Şeytan Üçgeni ne kadar büyük?
  – Bermuda Şeytan Üçgeni ne kadar büyük? – Bermuda Şeytan Üçgeni’nin diğer isimleri nelerdir? – Bermuda Şeytan Üçgeni’ndeki olaylar için herhangi bir bilimsel açıklama var mı?
 • Big Bang nedir?
  Hiç merak ettiniz mi…- Big Bang nedir?- Big Bang’e ne sebep oldu?- Tek bir evren mi var?
 • Bir fıstık ezmesi kavanozunda kaç tane fıstık var?
  Bir fıstık ezmesi kavanozunda kaç tane fıstık var?
 • Bir Köpeğin Horlamasını Nasıl Engellersiniz?
  0 (0) Köpeğinizden ara sıra horlama, büyük olasılıkla soğuk algınlığı veya alerji krizinin sonucudur. Horlama birkaç günden fazla sürerse, daha ciddi bir sağlık sorunu olabilir. Horlamayı azaltmak veya ortadan kaldırmak için kullanabileceğiniz birçok tedavi vardır, ancak altta yatan sorunu da ele aldığınızdan emin olun. Köpeğin pozisyonunu ayarlayın. Uyuyan köpeğinizi başı ve pençeleri düz olacak şekilde karnı üzerinde
 • Bir tank ne kadar hızlı hareket edebilir?
  Bir tank ne kadar hızlı hareket edebilir? merakalemi.com
 • Bir transformatör ne yapar?
  0 (0) Bir transformatör ne yapar? Ding dong! Ön kapıda biri var! Evinizde kapı zili var mı? Belki bir apartman dairesinde yaşıyorsunuz ve girişinizde bir sürü kapı zili ve hatta bir interkom var. Muhtemelen fazla düşünmüyorsunuz, ancak kapı zilleri hayatı çok daha kolay hale getiriyor. Tek bir düğmeye basarak arkadaşlarınız, komşularınız ve hatta kapıdan kapıya
 • Bir tür nasıl tehlike altında olur?
  Hiç merak ettiniz mi… – Bir tür nasıl tehlike altında olur? – Soyu tükenmekte olan türler listesinde kaç tür var? – Tehlikedeki türlerin korunmasına yardımcı olmak için ne yapabilirsiniz?
 • Bisiklet Sürmeyi Öğrenmek Nasıl Olur?
  Hiç Merak Ettiniz Mi… – Bisiklet sürmeyi öğrenmek nasıl olur? – Çocuklar Veya Yetişkinler İçin Bisiklet Sürmeyi Öğrenmek Daha Mı Kolay ? – Bisiklet Sürmeyi Unutur Muyuz?
 • Bisikleti Kim İcat Etti?
  Hiç merak ettiniz mi… – Bisikleti kim icat etti? – Bisiklet ne zaman icat edildi? – Bisikletler ne zaman modern halini aldı?
 • Bluetooth Kulaklık Nasıl Çalışır?
  Hiç merak ettiniz mi…- Kulaklıklar nasıl çalışır?- Bluetooth nedir?- Gerçek kablosuz kulaklık nedir?
 • Bluetooth nedir?
  0 (0) Eskiden tüm hoparlörlerin kablolarla birbirine bağlanmak zorunda olduğunu biliyor muydunuz? Kulakiçi kulaklıklarda bile kablolar vardı! Tamam, bazı kulaklıklarda hala kablo var. Ancak Bluetooth kulaklıklar ve kulakiçi kulaklıklar giderek daha popüler hale geliyor. Peki ama bluetooth nedir? Bluetooth nedir? Bluetooth, kablosuz bir iletişim teknolojisidir. 1994 yılında oluşturuldu. Ama o zamandan beri birçok cihazı kullanma
 • Böcek Yiyen Bitkiler hangileri?
  Bitkiler böcek yiyebilir mi? -Etçil bitkiler hangileri? -Etçil bitkiler insanlara zarar verir mi?
 • Bokeh Nedir?
  Hiç merak ettiniz mi…- Bokeh nedir?- “Bokeh” kelimesi nereden geliyor?- Nasıl iyi bokeh yaratabilirsiniz?
 • Braille Alfabesi Hakkında Bilgi
  Hiç merak ettiniz mi… – Braille alfabesi nedir? – Louis Braille kimdi? – Görme engelli insanlar nasıl okuyabilir ve yazabilir?
 • Bulut tabanı nedir?
  0 (0) Bir süredir bizimle merak ediyorsanız, ölçümler hakkında çok şey öğrenmiş olabilirsiniz. Belki hava basıncını, ağırlığı ve hatta zamanın kendisini nasıl ölçtüğümüzü okumuşsunuzdur. Bugün, başka bir ölçü birimi olan okta’yı ve bulut tabanı nedir konularını merak ediyoruz! Okta neyi ölçer? İşte bir ipucu: Uçabilir, ancak kanatları yoktur. Ne hakkında konuşuyoruz? Elbette bulutlar! Okta özellikle
 • Bulutlar sıcaklığı nasıl etkiler?
  Hiç merak ettiniz mi… – Bulut örtüsü nedir? – Bulutlar sıcaklığı nasıl etkiler? – Bulut iklimi geri bildirimi nedir?
 • Buzdağı nedir?
  Hiç merak ettiniz mi… – Buzdağı nedir? – Buzdağları neden tehlikelidir? – Buzdağları su döngüsünde nasıl bir rol oynar?
 • Çabuk Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri
  0 (0) Çabuk kırılan saçlar birçok insan için sorun yaratır. Saçların çabuk kırılmasının birden fazla sebebi vardır. Saçlar genellikle düzgün taranmadığı, Düzenli bakım yapılmadığı, sürekli fön ve diğer ısılı işlemlere maruz kaldığı için kırılır. Bazı sebepleri ise saça uygulanan kozmetik ve kimyasal ürünlerdir. Bu kimyasal ürünler saçın doğal yapısına zarar vermekle kalmayıp, saçın kırılmasına ve
 • CAT Taraması Nedir?
  Hiç merak ettiniz mi… – CAT taraması nedir? – CAT ne anlama geliyor? – CAT taramaları geleneksel X ışınlarından nasıl farklıdır?
 • Caz Müzik Nedir?
  -Caz nedir? – Caz nerede gelişti? – Doğaçlama nedir?
 • Çiçek Hastalığı Nasıl Bulaşır?
  0 (0) Çiçek hastalığı çiçek virüsünün neden olduğu bir hastalık çeşididir. Suçiçeği ile çok fazla karıştırılan çiçek hastalığı çok daha ciddi görülmektedir. Çiçek hastalığı vücutta irin dolu kabarcıklar oluşturduğu için doktorlar tarafından daha hızlı teşhis edilmektedir. Suçiçeğine nazaran yüz, göğüs, sırt ve kollarda kabuklu kabarcıklar olarak oluşur. Oluşan irinlerin renkleri hastalığın durumuna göre değişkenlik göstermektedir.
 • Çikolata barı kim tarafından icat edildi?
  Hiç merak etttiniz mi… – Çikolata barını kim icat etti? – Çikolata barı ne zamandır var? – Çikolata barları Amerikada ne zaman popüler oldu?
 • Çikolata sağlığa yararlı mıdır?
  Hiç merak ettiniz mi- Çikolata sağlığa yararlı mıdır?- Bitter çikolatanın sağlığa faydaları nelerdir ?- Günde ne kadar çikolata tüketilmeli?
 • Cilt Alt Tonu Nedir Nasıl Belirlenir
  0 (0) Cilt alt tonumuz bize birçok konuda yardımcı olan bir faktördür. Bize hangi rengin yakıştığı, hangi saç renginin bizde daha iyi duracağı, hangi ton makyaj uygulayabiliriz ve hangi takıyı takmalıyız gibi bize birçok ipucu da vermektedir. Cilt alt tonu 3 gruba ayrılmaktadır. Sıcak alt tonlular, soğuk alt tonlular ve nötr alt tonlulardır. Nötr alt
 • Çocuğa Kayyum Atanması Ne Demektir?
  0 (0) Çocuğa kayyum atanması ne demek’den önce Kayyum Ne Demek? Onu öğrenelim. Hukuki bir terim olan kayyum, bir işi veya görevi yapmak için görevlendirilmiş kişi veya bir mal varlığını yöneten anlamına gelmektedir. Arapça kökenli olan kayyum kelimesi, icra etmek ve yönetmek anlamındadır. Kayyumluk ise mahkemenin atadığı vesayet organı veya vesayet makamıdır. Şirketlerde Kayyum Atanması
 • Çocuklar İçin Doğru Spor Branşı Nasıl Seçilir?
  0 (0) Dünyada spor bilimi oldukça gelişmiş ve her spor branşının kendi içerisinde seçim normları belirlenmiştir. Asıl önemli olan çocuğun istekli olmasıdır. Aynı zamanda spora çocuk yaşta başlamanın önemi de genel geçer olarak kabul edilmiştir. İnsanın anatomik yapısı incelendiğinde iki tip kas yapısı bulunduğu gözlemlenmiştir. Bunlar; Fast twitch muscles ( Hızlı Kasılan Kaslar): Eğer bu
 • Çocuklara “Hayır” Demek Nasıl Öğretilir?
  0 (0) Başarılı bir yaşamda hayır deme becerisi en önemli becerilerden biridir. Herkesin isteklerini yerine getirmek için doğmadık. Çünkü bazen kendi ihtiyaçlarımız ve arzularımız çok önemlidir. Sadece başkalarıyla birlikte olabilir ve haklarımızın ihlal edilmediği ve yaşamlarımızdan ve hedeflerimizden sapmadığımız ölçüde onların memnuniyetini alabiliriz. Bazı ebeveynler çocuklarına her zaman büyükleri dinlemeleri gerektiğini ve büyüklerin her zaman
 • Çocuklarda Dudak Morarması Neden Olur?
  0 (0) Bazen çocuğunuzun dudakları maviye veya mora dönebilir. Bu, günün herhangi bir saatinde olabilir; Örneğin, çocuk aşırı aktif olduğunda veya uyandığında dudaklar zedelenebilir. Doğal olarak bebeğin dudakları pembe olmalıdır. Dudaklar dışında, bebeğin vücudunun başka hiçbir yeri mavi veya mor olmamalıdır, çünkü bu bir sarılık belirtisidir ve bebeğin kan dolaşımında yeterli oksijen yoktur. Sarılık genellikle
 • Çocuklarda İştahsızlık İçin Öneriler
  0 (0) Çocuklarda iştahsızlık aşamalı olarak ortaya çıkar ve farklı nedenleri olabilir. Büyüyen çocuklar, yemek istemiyorlarsa her zaman endişelenmeniz gerekmez. Çocuklar Yemek Yemeyi Reddederse Ne Yapmalı? Yemek yemeyen çocuklar gözlemlenmelidir, çünkü iştahsızlık bir hastalıkla da ilişkilendirilebilir. Uzun sürerse veya çocuk kilo verirse ya da semptomları varsa, tıbbi bir değerlendirme gereklidir. Çocuk Aç Olmadığında Ne Yapmalı?
 • Çocuklarda Orta Kulak İltihabından Korunmanın Yolları
  0 (0) İstatistiklere göre, genellikle 3 yaştan küçük her iki çocuktan birinde kulak enfeksiyonu vardır. Down sendromlu çocuklar, yarık damak ve yarık dudak veya alerji gibi bazı bebeklere kulak enfeksiyonları da kolayca bulaşabilir. Erkekler de kulak enfeksiyonlarından kızlardan daha fazla etkilenir. Etnik köken söz konusu olduğunda, Yerli Amerikalılar diğer etnik gruplardan daha yüksek kulak enfeksiyonu
 • Çocuklarda Sık Görülen Hastalıklar
  0 (0) Tüm çocuklar hayatlarının bir döneminde hastalıkla mücadele etmektedir.  Çocuklarda sıklıkla görülen hastalıklar, ateş, kusma, kabızlık, orta kulak iltihabı ve ishaldir. Hayata yeni atılmaya başlamış, büyüme evresinde olan çocuklar, çevredeki mikroplara karşı yetişkinlere nazaran daha fazla etkilendiği görülmektedir. Ateş Ateş hem yetişkinlerin hem çocukların sıklıkla yaşadığı sorunların başında gelmektedir ancak yetişkinleri çocuklar kadar etkilememektedir.
 • Çocukları Güneşten Nasıl Korumalı?
  0 (0) Çocuğunuz küçükse, onu güneşten uzak tutmaya çalışın. Bebeğiniz 6 aylık veya daha büyükse ve dışarı çıkıp oyun oynamak istiyorsa, tente yaparak veya siperlikli şapka takarak bebeğin yumuşak yüzünü güneşten koruyun. Ayrıca güneş kremi kullanmayı da unutmayın. Gün ortasında, güneşin maksimum olduğu günlerde 11:00 – 15:00 arası, çocuğun bakımında, onu güneş ışığından uzak tuttuğunuzdan
 • COVID-19 Aşıları Güvenli mi?
  Hiç merak ettiniz mi… – COVID-19 aşılarını kim geliştirdi? – COVID-19 aşıları nasıl çalışır? – COVID-19 aşıları güvenli midir?
 • Cüce su aygırı ne kadar büyük?
  Hiç merak ettiniz mi… – Cüce su aygırı ne kadar büyük? – Nerede yaşarlar? – Cüce suaygırlarını sıradan suaygırlarından ayıran nedir?
 • Daha Fazla Su İçmek İçin 4 İpucu
  0 (0) Artık yaz geldi, ister sahilde rahatlatıcı bir öğleden sonra geçirmek, arkadaşlarınızla ızgara yapmak veya çocuklarınızla dışarıda oynamak olsun, dışarıda daha fazla zaman geçiriyor olabilirsiniz. Yaz, daha yüksek sıcaklıklar anlamına geldiğinden, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu ek suyu dikkate almak önemlidir. Susuz kalmamak için kaybettiğiniz suyu yerine koymak önemlidir. İçme suyu sadece sulu kalmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı
 • Daha genç görünmek için ne yapmalı? (Erkekler için)
  0 (0) Görünüşünüzde ve yaşam tarzınızda küçük değişiklikler yapmaya istekliyseniz, daha genç görünmek kolaydır. Daha çağdaş bir saç kesimi seçerek ve gardırobunuzu modern trendlere uyacak şekilde ayarlayın. Cildinizi nemlendirin ve yüzünüzün genç ışıltısını koruması için dişlerinizi beyazlatın. Daha genç görünmek için istekliysen, sağlıklı beslen, düzenli egzersiz yap ve dik durabilmek için duruşun üzerinde çalış. Zihniyetinizi
 • Daha üretken olmak için ne yapmalı?
  0 (0) Günlük yapılacaklar listenizde çok şey olduğunda, üretkenlik seviyeleriniz konusunda strese girmeniz normaldir. Kısa sürede çok şey halletmek büyük bir hedeftir, ancak yapılabilir! Günlük alışkanlıklarınızı değiştirmek ve kendinizi daha üretken hale getirmek için bu ipuçlarından ve püf noktalarından bazılarını okuyun. Gününüzü Planlayın Uyumadan önce, en önemli görevlerinizi içeren zorlu bir yapılacaklar listesi hazırlayın. % 100 mükemmel olmak
 • Denizli Şehir İçi Şehirler Arası Nakliyat Firması
  Denizli şehir içi şehirler arası nakliyat firması olarak, sunduğumuz kaliteli hizmet ve güvenilirlik ile Denizli merkez ve ilçeleri ile, aynı zamanda şehirler arası nakliyat konusunda büyümüş bulunmaktayız.
 • Deprem nedir?
  – Deprem nedir? – Bir deprem sırasında güvende kalmak için ne yapmalısınız? – Her yıl kaç deprem meydana geliyor?
 • Depresyondan Nasıl Kurtulunur?
  0 (0) Depresyon, tıpkı soğuk algınlığı veya grip kadar gerçek klinik bir durumdur. Birinin depresyonu olup olmadığını veya kötü bir hüzün vakası olup olmadığını anlamanın anahtarı, duyguların veya semptomların ciddiyetini ve sıklığını bilmektir. Depresyon tedavisi kişiden kişiye büyük ölçüde değişir, ancak diğerlerinden daha sık işe yarayan bazı yaklaşımlar vardır. Doğru tedavilerle depresyon belirtilerini en aza indirebilir ve depresyonun
 • Deyim Nedir?
  Hiç merak ettiniz mi… – İnsanlar neden deyimleri kullanır? – Deyim nedir? – Deyimler neden bazen kafa karıştırıcıdır?
 • Dijital Detoks Nasıl Yapılır
  0 (0) Bu dijital dünyada, kendinizi oturum açmış, çevrimiçi, gönderi paylaşırken, yorum yaparken ve hemen hemen her günün her dakikasında yanıt verirken bulmak çok kolay. Gereklilikten dolayı ya da sadece olup biten hiçbir şeyi kaçırmak istemediğiniz için, kendinizi dijital aşırı yükünüz varmış gibi hissedebilirsiniz. Tüm e-postalara, metinlere, mesajlara, yorumlara, gönderilere ve güncellemelere ara vermek isteyebilirsiniz, ancak
 • Diş Çürümesinin Nedenleri, Belirtileri ve Tedavileri
  Diş çürükleri en yaygın hastalıklardan biri olmakla birlikte aynı zamanda önlenebilir durumlar arasında yer almaktadır. Belirli yiyecekleri yediğinizde, dişlerinizdeki bakteriler onları parçalar. Ayrıca dişinizin sert dokularına ciddi şekilde zarar verme kabiliyetine sahip asitler üretir. Sonuç, diş çürüklerinin oluşmasıdır. Diş çürümesinin nedenleri, belirtileri ve tedavilerini yakından inceleyelim:
 • Diş İpi Ne Zaman Kullanılır?
  Hiç merak ettiniz mi… – Diş ipini kim icat etti? – Diş ipi ne zaman kullanılır? – Dişlerinizi diş ipi ile temizlemenin doğru yolu nedir?
 • Diş Macunu Nasıl Yapılır ?
  0 (0) Diş macunu günlük hayatımızın neredeyse olmazsa olmazıdır. Herkes beyaz, temiz ve sağlıklı dişlere sahip olmak ister. Bunun yolu da diş fırçalamakve en önemli gereci diş macunundan geçer. İçerisinde Bulunan Maddeler Kullandığımız diş macunlarının içerisinde fazla miktarda kalsiyum ve flor bulunur. Kıvamı ve hissi kayganımsı bir macun gibidir. Diş macunları koku ve tat olarak
 • Döküm nedir?
  Hiç merak ettiniz mi… – Solucanlar bahçeler için neden iyidir? – Solucan tünelleri bitkilerin büyümesine nasıl yardımcı olur? – “Döküm” nedir?
 • Drone nedir?
  0 (0) Arka bahçede oynarken, aniden hafif bir uğultu sesi duyarsınız. Yolunuza çıkan bir arı sürüsü mü? Yakından dinlersiniz ve ses yükselir. Kesinlikle yukarıdan geliyor. Yukarı bakar ve üstünüzdeki gökyüzünü tararsınız. Bir kuş mu? Süper kahraman? Hayır! Arka bahçenizin üzerinde süzülen dört pervaneli, helikopter benzeri küçük bir cihazdır. Bu ne? Elbette bir drone! Peki drone
 • Dünyanın En Büyük Hayvanı Hangisi?
  Hiç merak ettiniz mi… – Dünyanın en büyük hayvanı hangisi? – En büyük balina ne kadar büyük? – En büyük balina ne yer?
 • Dünyanın En Derin Yeri Nerede?
  Dünyanın en derin yeri nerede? – Challenger Deep ne kadar derindir? – Bathyscaphe nedir?
 • Dünyanın En Hızlı Roller Coaster Nerede?
  En hızlı roller coaster nerede?Bir hız treninde midenizde bu “batma hissine” ne sebep olur?Ahşap hız trenlerinin çelik hız trenlerinden farkı nedir?
 • Eller Ne Zaman Yıkanmalı?
  Hiç merak ettiniz mi… -Neden ellerinizi yıkamanız gerekiyor? – Tüm mikropları öldürmek için ne kadar süre ellerini yıkamalısınız? – Eller ne zaman yıkanmalı?
 • Elmaslar nereden geliyor?
  – Elmaslar nereden geliyor? – Elmaslar nelerden yapılmıştır? – Elmaslar üretilebilir mi?
 • Emojileri kim icat etti?
  0 (0) Hiç birinin bir resmin bin kelimeye bedel olduğunu söylediğini duydunuz mu? İlk başta kafa karıştırıcı bir söz gibi duruyor, ancak biraz düşünürseniz çok mantıklı geliyor. Hiç arkadaşlarınız ve aile üyelerinizle eski bir resminize baktınız mı? Eski bir resmin çağrıştırdığı anılar ve duygular, eski söylemi açıklamaya yardımcı olur. Hatta böyle bir resimden aldığınız duyguları
 • En iyi beyzbol sopası hangisi?
  Hiç merak ettiniz mi…- En iyi beyzbol sopası hangisi?- Trambolin etkisi nedir? – Profesyonel beyzbol oyuncuları neden tahta sopaları kullanıyor?
 • En Yaygın Gıda Alerjileri Nelerdir?
  Hiç merak ettiniz mi… – Neden bazı insanlar fıstık yiyemez? – En yaygın gıda alerjileri nelerdir? – Anafilaksi nedir?
 • Epilepsi Nasıl Tedavi Edilir?
  – Epilepsili birini tanıyor musunuz? – Epilepsi nedir? – Epilepsi nasıl tedavi edilir?
 • Erişte Nasıl Yapılır?
  Hiç merak ettiniz mi… – Erişte (noodles) ne zaman icat edildi? – Erişte nasıl yapılır? – Erişte ve makarna arasındaki fark nedir?
 • Erotomani nedir?  Semptomları nelerdir
  0 (0) Erotomani, birisinin başka bir kişinin ona yoğun bir şekilde aşık olduğu fikrine takılıp kaldığında ortaya çıkan nadir bir akıl sağlığı durumudur. Diğer kişi ünlü, varlıklı veya sosyal konumu yüksek olabilir. Durum aynı zamanda De Clérambault sendromu olarak da bilinir. Diğer kişi tarafından sevilmeye dair bu saplantı, gerçekliğe dayanmadığı için sanrısal kabul edilir. Çoğu durumda, kişi odaklandığı
 • Esnemek Neden Olur?
  Hiç merak ettiniz mi… – Esnemek neden olur? – Esneme bulaşıcı mı? – Herkes esner mi?
 • Evcil Hayvanlar Egzersize İhtiyacı Duyar mı?
  Hiç merak ettiniz mi… -Evcil hayvanlar egzersize ihtiyacı duyar mı? -Oyun, iyi bir egzersiz şekli olabilir mi? -Evcil hayvanınızla egzersiz yapmaya başladığınızda aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktalar nelerdir?
 • Evde Bakım Maaşı Alanlar Kredi Çekebilir mi?
  0 (0) Engelli ve bakıma muhtaç kişiler devlet tarafından her ay düzenli olarak destek parası almaktadırlar. Evde bakım maaşı alan kişilere birçok banka kredi imkânı sunmaktadır. Herhangi bir kredi talebinde bankalar mevzuat hükümlerine göre belirlemektedir. Banka talepte bulunan kişinin gelir durumunu kontrol ederek kredi alıp alamayacağına karar verir. Düzenli ödemesi bulunmayan kişilere banka hiçbir şekilde
 • Evde kedi besleyenler nelere dikkat etmeli
  0 (0) Evde kedi besleyenler nelere dikkat etmeli Bir kedi yetiştirmek, sadece yemek ve temiz bir çöp kutusu gibi en temel ihtiyaçlarını değil, aynı zamanda sağlığı, rahatlığı ve zihni için de sağlamanızı gerektirir. Bir kedi yetiştirmekle ilgileniyorsanız, verdiğiniz taahhüdü anlamak için zaman ayırın ve onu nasıl doğru şekilde yetiştireceğinizi öğrenin. Bunu yaparsanız, iyi ayarlanmış, mutlu

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

One thought on “Alfabeyi kim icat etti?

 • Mart 13, 2021 tarihinde, saat 8:18 pm
  Permalink

  Çok güzel bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir