Akalazya Nedir?

0
(0)

Akalazya, tedavi edilen yemek borusunun (yemek borusu) bilinen en iyi motor fonksiyonunun bozukluk durumudur. Akalazya kelimenin tam anlamıyla gevşeme güçlüğü anlamına gelmektedir. Hastalığın adı, yemek borusunun alt bölümünde yer alan ve mideyle buluştuğu kısımdaki kapakçığın yutulduğunda gevşememesidir. Sonuç olarak yemek borusunda yemeklerin mideye geçişi kesintiye uğrar veyahut tamamen durur.

Akalazya Hastalığı Neden Olur?

Hastalığın oluşumundaki ana faktör özofagus bozukluğudur. Özofagusun merkezi tutulumu ve özofagus bozukluğunun hastalığın oluşumunda etkili olduğu düşünülmektedir. Gizli bir şekilde ilerleyen akalazya hastalığında, tüketilen öğünlerin mideye geçişinin bozulmasına bağlı olarak yemek borusunda zamanla ülserleşme de meydana gelebilir. Ayrıca Alt özofagus sfinkter seviyesindeki düz kasların sinir yapısındaki bozukluk, akalazyanın bir başka önemli nedenidir. Akalazyanın ortaya çıkması ve ilerlemesi durumunda, tutulan sinirlerin sayısında ve tipinde artış görülür. Aynı zamanda özofagustaki kapak sistemini besleyen sinir ağındaki hücrelerin ölmesi ya da işlevini tamamen yitirmesi sonucunda akalazya hastalığı ortaya çıkabilir.

Akalazya Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Akalazyanın en belirgin semptomu yutma güçlüğüdür ve hastaların çoğu yutma güçlüğünden şikayetçidir. Yutma güçlükleri ani başlangıçlı olabilir veya genellikle kronik ve tekrarlayıcı olabilir ve ileri evrelerde sürekli olabilir. Yenilen yemeğin iadesi ile ilgili vakaların nerdeyse tamamında görülür ve aspirasyon pnömonisi ile kulak, burun ve boğazda rahatsızlıklar vardır. Ağız kokusu da oluşabilir. Hastalarda iştah olmasına rağmen yemek yemeyi reddederek kilo kaybına neden olur. Hastalarının yarısına yakınında kilo kaybı görülmektedir. Hastaların neredeyse yarısı göğsün ortasında, göğsün arkasında aralıklı ağrı yaşar. Yemek borusundaki yiyecekleri parçalayan bakterilerin neden olduğu asitli maddelerin yaptığı tahriş nedeniyle daha az hastada mide ekşimesi gerçekleşir. Özofagus kanseri, hastalığın ileri evrelerinde gelişebilir.

Akalazya Teşhisini Nasıl Yapılır?

Hastalığının tespiti için bazı tetkikler kullanılır. Bunlar ise şöyledir:

*Akciğer ve Göğüs röntgeni

*Yemek borusu kısımlarının basınç ölçümü

*Üst endoskopi

*Fiziki Muayene

*Bilgisayarlı Tomografi

Akalazya Hastalığının Tedavisi

Akalazya tedavisinde hafif vakalarda ilaçlar faydalı olabilir. Botulinum toksin enjeksiyonu, endoskopik balon dilatasyonu ve cerrahi miyotomi gibi tedavi yöntemleri akalazyayı tedavi etmek için kullanılan diğer tedavilerdir. İki adet endoskopik balon işlemine rağmen iyileşemeyen hastalarda cerrahi tedaviye gerek duyulur. Kullanılan cerrahi yöntem, modifiye laparoskopik Heller miyotomisidir. Miyotomi, açık ameliyat veya laparoskopik ameliyat olarak çözülebilir.

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!