Aerojel nedir?

0
(0)

Birisi sizden aerojelin ne olduğunu tahmin etmenizi istese ne derdiniz? Çevre için iyi olan yeni bir tür saç jölesi mi? Yeni bir tür jelatinimsi uçak yakıtı mı? Yeni saç jelleri ve uçak yakıtlarının her ikisi de iyi şeyler olsa da, aerojel bunların hiçbiri değildir. Aslında, çok daha fazlası. Peki aerojel nedir?

Aerojel nedir?

Aerojel, şimdiye kadar insan tarafından yapılmış en hafif katı maddedir. Tüm sıvının çıkarıldığı ve havayla değiştirildiği bir kase jelatin hayal edin. Ancak çökmek yerine yapısını korur ve strafor gibi hissettirir. Aerojel böyle bir şeydir. Yarı saydam görünümü ona “donmuş duman” takma adını bile kazandırmıştır.

Aerojel, 1920’lerin sonlarında iki Amerikalı bilim insanı arasında yapılan bir bahisin sonucuydu. Samuel Kistler ve Charles, jelin yapısını sağlam tutarken bir jeldeki sıvıyı gazla değiştirmeyi başaran ilk kişi olmayı öğrendi. Kistler, sonunda ilk aerojeli ürettiğinde bahsi kazandı.

Bunları yapmak için kullanılan maddelere bağlı olarak, aerojeller şaşırtıcı özellikler sergiler. Yanmazlar ve hem suyu hem de yağı emebilirler. Hafiflikleri göz önüne alındığında inanılmaz derecede güçlüler. Aynı zamanda hem büyük elektrik iletkenleri hem de dünyadaki en iyi izolatörlerden bazıları olabilirler.

Aerojeller hakkında neden daha fazla şey duymadığınızı merak ediyorsanız, bunun nedeni sadece sınırlı uygulamalarda kullanılma eğiliminde olmaları, çünkü üretilmeleri inanılmaz derecede pahalı olmalarıdır. Bazı aerojeller, altın maliyetine rakip olacak şekilde pound başına 23.000 dolara mal oluyor.

Aerojel nasıl yapılır?

Aerojel, alkolden oluşan bir silika jel olan alkol olarak başlar. Alkojel, aerojel üretmek için süper kritik kurutma olarak bilinen bilimsel bir süreçten geçmelidir. Basınç ve ısı kullanılarak alkol, bir zamanlar sıvı olan hava ile silikadan yapılmış hafif bir katıya dönüştürülür.

Üç ana aerojel türü vardır: silika, karbon ve metal oksit. Silika aerojeller en yaygın olanıdır. Karbon aerojeller elektriği iletir. Ayrıca süperkapasitörlerde ve yakıt hücrelerinde de iş görüyor. Metal oksit aerojeller, manyetik özelliğe de sahiptir. Ek olarak kimyasal dönüşümlerin yanı sıra patlayıcı ve karbon nanotüp yapımında katalizör olarak işlev görür.

Aerojel ne için uygundur?

Aerojeller, Dünya’da ve uzayda ilginç kullanımlar buldu. NASA, uzay aracındaki elektrikli ekipmanı yalıtmak ve kuyruklu yıldızlardan uzay tozu toplamak için aerojeli tercih ediyor. Dünya’ya geri döndüğünüzde, dalgıç kıyafetleri, itfaiye kıyafetleri, kozmetikler, boyalar, pencereler ve çatı pencereleri dahil olmak üzere çok çeşitli ürünlerde aerojel bulabilirsiniz.

Aerojellerin gelecekteki kullanımları yalnızca onları üretme masrafları ile sınırlıdır. Benzersiz yapıları, onları şimdiye kadarki en iyi yalıtkanlardan biri yapar. Çünkü birçok hava cepleri konveksiyon, iletim ve radyasyondan kaynaklanan ısı kaybını neredeyse tamamen önler.

Aerojel üretimi için uygun maliyetli yeni bir yöntem geliştiren bilim adamları olur mu ?

Öyleyse, gelecekte aerojeller hangi uygulamalar için daha uygun hale gelecek?

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!