Acı Biber Ne Kadar Acı?

5
(3)

Hiç merak ettiniz mi…
– Acı biber ne kadar acı?
– Biberin acılığını nasıl ölçersiniz?
– Acı biberi ısırdıktan sonra ağzınızı soğutmanın en iyi yolu nedir?

https://www.youtube.com/watch?v=yV6u7J31kYM
Acı biber yeme yarışması ( İzlemeye değer )

Biberlerin Amerika’ya özgü olduğunu ve binlerce yıldır insan beslenmesinin bir parçası olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir. Ekvator’daki arkeologlar, insanların 6.000 yıldan fazla bir süredir biber yetiştirdiklerini ve biber yediğini gösteren kanıtlar keşfettiler.

Christopher Columbus, Orta ve Güney Amerika’yı keşfetmeye başladığında biberle ilk karşılaşan Avrupalılardan biriydi. Columbus ve diğer kaşifler, eve döndüklerinde Avrupalıları acı biberle tanıştırdı.

Kısa süre sonra Avrupalılar, biberler için mutfak ve tıbbi kullanım bulmaya başladılar. 1494’te, Columbus’un Batı Hint Adaları’na ikinci yolculuğundaki doktor Diego Alvarez Chance, pul biberlerin tıbbi özellikleri hakkında yazdı. (Patlamış mısırı patlatan şeyin ne olduğunu merak ediyorsanız tıklayın)

Avrupa ve Uzak Doğu arasındaki ticaret arttıkça, biber Filipinler, Hindistan, Kore ve Japonya ile de tanıştı ve yerel mutfağının bir parçası oldu.

- Acı biber ne kadar acı?- Biberin acılığını nasıl ölçersiniz?- Acı biberi ısırdıktan sonra ağzınızı soğutmanın en iyi yolu nedir?
Acı Renkli Biberler

|| Tavsiye Bağlantı: Patlamış Mısır Nasıl Patlar?

Acı biber ne kadar acı?

Peki bu kadar küçük bir biber büyük acılığını nereden alıyor? Cevap, biberdeki bir kimyasal olan kapsaisin’dir.

Bir biber yediğinizde, kapsaisin ağzınızdaki ağrı alıcı sinirlerle temas eder. Bu ağrı alıcı sinirler ısıyı algılar. Kapsaisin onları aktive ettiğinde, beyine sıcak bir şeyler yediğinizi söyleyen bir mesaj gönderirler.

Beyniniz mesaja, kalp atış hızınızı yükselterek, terlemeyi artırarak ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan özel vücut kimyasalları olan endorfinleri serbest bırakarak yanıt verir. En yüksek kapsaisin konsantrasyonu, bir biberin içindeki beyaz ette ve tohumlar üzerindeki kaplamada mevcuttur.

Biberler farklı boyutlarda, şekillerde, renklerde ve acılık seviyelerinde gelir. 1912’de Wilbur Scoville adında bir kimyager, bir biberin acılığını ölçmek için özel bir ölçek geliştirdi.

Scoville, “Scoville Organoleptik Testi” adı verilen bir deney olan acı biber ekstreleri içeren örnek suları test etti. Herhangi bir ısı veya acılık tespit edinceye kadar numuneleri seyrelterek, Scoville her bibere “Scoville Isı Birimi (SHU)” denilen bir sayı derecesi verdi.

Örneğin bir habanero biberinin SHU derecesi 200.000’dir. Bu, habanero örneğinin, tadımcıların ısıyı artık algılayamaması için 200.000 kez seyreltilmesi gerektiği anlamına gelir.

Scoville Ölçeği bugün hala kullanılmaktadır ve biberler 0 (biber) ile bir milyondan fazla (naja jokolia / hayalet biber) arasındadır. Saf kapsaisin 16 milyon SHU ölçeğindedir!

|| Tavsiye Bağlantı: Tüm kuşlar kışın güneye uçar mı?

Acılı yiyeceklerin hayranı değilseniz, biberler yakın zamanda tabağınızda görünmeyebilir, ancak yerel hastanenizde bunlara dikkat edin. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, kapsaisin, sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanser hücrelerine saldırdığını keşfetti. Bu keşif, gelecekteki kanser araştırmaları ve kanser tedavilerinin gelişimi için yararlı olabilir.

- Acı biber ne kadar acı?- Biberin acılığını nasıl ölçersiniz?- Acı biberi ısırdıktan sonra ağzınızı soğutmanın en iyi yolu nedir?
Acı Chili Biberleri

Acı biberi ısırdıktan sonra ağzınızı soğutmanın en iyi yolu nedir?

Biber hakkında eğlenceli gerçekler:

  • Kapsaisin suda çözünmez, yani acı biberi ısırdığınızda bir bardak su ağzınızı soğutmaz. Rahatlama arıyorsanız, bunun yerine bir bardak soğuk süt deneyin.
  • Pul Biber harika bir C vitamini kaynağıdır.
    İngilizce dilinde kabul edilebilir üç yazım şekli vardır: “Chili” (Güney Amerika ve ABD’nin bir kısmı), “Chile” (ABD’nin bir kısmı da dahil olmak üzere Kuzey Amerika) ve “Chilli” (İngiltere) .
Kaynak:
https://www.wonderopolis.org/wonder/why-are-chili-peppers-so-spicy

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir