3D yazıcılar nasıl çalışır?

0
(0)

Okul için uzun makaleler ve dönem ödevleri yazmanız gereken yaşa ulaştınız mı? Hala ilkokuldaysanız, o günler muhtemelen daha gelmemiştir. Ortaokulda veya lisedeyseniz, neden bahsettiğimizi zaten biliyorsunuzdur. Yazmak zor bir süreç olsa da, günümüzün kolaylıklarını göz önünde bulundurursanız, bilgisayar öncesi ya da daha eski çağlardan ziyade 21. yüzyılda yazdığınız için mutlu olabilirsiniz. Ödevinizi kalem ve mürekkeple yazmayı hayal edebiliyor musunuz? Yazım denetimi olmayan bir daktilo kullanmaya ne dersiniz? Bugün ise, bir kelime işlemci kullanabilir ve bittiğinde makalenizi yazdırabilirsiniz.

Yazıcılar o kadar sıradan hale geldi ki onları birçok sınıfta ve evde bulabilirsiniz. Bugünün modelleri nispeten ucuzdur ve fotoğraf kalitesinde renkli resimleri bile basabilir. Yıllardır iki boyutla sınırlı kaldılar. Yine de, 3D baskı icat edildiğinde bunların hepsi değişti.

Bununla birlikte, bir 3D yazıcı, normal bir yazıcı gibi bir şey değildir. Tek bir kağıda basit bir metin belgesi yazdırmak yerine, 3D yazıcılar gerçek bir üç boyutlu nesneyi “yazdırabilir”! Sihir gibi mi geliyor? Değil. Saf bilim ve teknoloji. Peki 3D yazıcılar nasıl çalışır? Buna soruya geçmeden önce;

3 de yazıcı fiyatları

3D baskı teknolojisi ilk ne zaman geliştirildi?

3D baskının arkasındaki teknoloji aslında birkaç yıldır var. 1980’lerin ortalarında Chuck Hull, katı görüntüleme veya stereolitografi olarak bilinen bir süreç icat etti. Hull’un çalışması, bu teknolojinin sonraki yıllarda atacağı inanılmaz sıçramalara zemin hazırladı.

3D baskı süreci, bilgisayar destekli tasarım (CAD) veya animasyon modelleme yazılımı ile oluşturulan bir tasarımla başlar. Tasarım, yeni bir motor parçasının ölçekli bir modeli, basit bir oyuncak aksiyon figürü veya hatta bir protez uzuv olabilir. Dijital planınızı oluşturduktan sonra, bunu bir 3D yazıcıya gönderebilirsiniz.

3D yazıcılar ne tür malzemeler kullanır?

Bir kağıt parçasına mürekkep püskürten mürekkep püskürtmeli bir yazıcının aksine, 3D yazıcılar, kauçuk, plastik, kağıt, metal veya diğer kompozit malzemeler dahil olmak üzere hammaddeyi bir platforma püskürtmek veya sıkıştırmak için benzer mekanik baskı kafaları kullanır. 3D baskı, eklemeli bir üretim sürecidir. Bu, aşağıdan yukarıya katmanlar halinde üç boyutlu bir nesne oluşturduğu anlamına gelir.

3D yazıcılar nasıl çalışır?

Örneğin, basit bir plastik oyuncak aksiyon figürü oluşturmak için, bir 3B yazıcı, ince plastik filamaxları ısıtıyor ve onu bir platform katmanına sıkıştırarak üç boyutlu oyuncağı aşağıdan yukarıya doğru yavaşça oluşturuyor. 3D yazıcılar, çıkardıkları malzemeleri ısıtmak için genellikle lazer veya benzeri cihazlar kullanır. 3D yazıcılar, metal tozunu lazerlerle ısıtarak metal nesneler bile oluşturabilir.

Üç boyutlu bir nesneyi “yazdırmak” için gereken süre, ne kadar karmaşık olduğuna bağlı olarak birkaç saatten birkaç güne kadar değişebilir. 3D baskı, yeni prototiplerin geleneksel ahşap veya metal prototipler yapmaktan çok daha kısa sürede ve maliyetinin çok altında 3D olarak basılabildiği imalat sektörlerinde son derece popüler hale geldi. 3D baskı teknolojisi böylece birçok sektörde üretim sürecini kolaylaştırdı ve ekonomik hale getirdi.

Gelecek, 3D baskı teknolojisi için parlak görünüyor. 3D baskının işitme cihazlarından protez uzuvlara kadar her şeyi oluşturmak için kullanılabileceği tıp alanında özellikle heyecan verici olasılıklar var. NASA, astronotların ihtiyaç duydukları şeyleri talep üzerine yazdırmalarına olanak sağlamak için uzay görevlerinde kullanılabilecek 3D yazıcıları test etmeye bile başladı!

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!