3D nasıl çalışır?

5
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
– 3D nasıl çalışır?
– Film izlemek için neden özel gözlüklere ihtiyacınız var?
– 3D ne anlama geliyor?

https://vimeo.com/4177769

Hiç 3D film izlediniz mi? Oldukça havalılar, değil mi? Mesela kendinizi tam önünüzde dolaşıyormuş gibi görünen şeylere “dokunmak” için uzanırken buldunuz mu?

3D ne anlama geliyor?

3D üç boyutlu anlamına gelir. “Normal” filmler 2D veya iki boyutludur.Boyutlar nedir ve fark nedir?Boyutlar uzayın özellikleridir. Belirli bir yönde uzantıya atıfta bulunurlar. Örneğin, iki boyutlu (2D) görüntüler iki boyuta sahiptir: uzunluk ve genişlik. Bir parça kağıttaki resmi düşünün. Kağıdın uzunluğu ve genişliği vardır.

Bununla birlikte, gerçek dünyadaki birçok şeyin üç boyutu vardır. Üçüncü boyut derinliktir. Bir küp düşünün. Sadece uzunluğu ve genişliği değil, aynı zamanda derinliği de vardır.

Bir film izlerken ekran iki boyutludur. Uzunluğu ve genişliği vardır, ancak derinliği yoktur. Bu yüzden “normal” 2D filmler, büyük ekranda tüm aksiyonlar varmış gibi gösterir.

3D filmler ise derinlik katıyor ve deneyimin bir parçası olduğunuzu hissettiriyor. Size doğru uçan arabalar veya etrafınızdaki havada yüzen kar taneleri görüyorsunuz. Modern teknoloji şaşırtıcı değil mi? Bunu nasıl yapıyorlar?

İnsanlar derinliği algılar ve gerçek dünyayı dürbün görme sayesinde üç boyutta görür. Hayır, dürbünle bakmıyoruz! Ama yaklaşık üç inç aralıklı iki gözümüz var.

Gözlerimizin ayrılması, her gözün dünyayı biraz farklı bir perspektiften gördüğü anlamına gelir. Güçlü beyinlerimiz dünyanın bu iki farklı görüntüsünü alır. Sonra bir derinlik hissi yaratmak ve mesafeyi ölçmemize izin vermek için gerekli tüm hesaplamaları yapar.

3D nasıl çalışır?

Binoküler görüşünüzü test etmek için bu basit deneyleri deneyin. Başparmağınız yukarı bakacak şekilde bir kolu önünüzde düz tutun. Bir gözünüzü kapatın ve başparmağınıza bakın. Şimdi diğer gözü kapatın. Ne görüyorsun? Bir gözü ve ardından diğerini kapattıkça, başparmağınızın arka plana doğru hafifçe hareket ettiğini görmelisiniz.

Binoküler görmenin fazla bir fark yaratmadığını mı düşünüyorsunuz? Bir top alın ve bir arkadaşınızdan size atmasını isteyin. Birkaç kez topu yakalamaya çalışın. Sonra bir gözünüzü kapalı tutun ve topu yakalamaya çalışın. Mesafeyi ölçmenin ve topu yakalamanın ne kadar zor olduğunu fark ettiniz mi?

Bilim adamları, gözlerinizin ve beyninizin üç boyutta görmek için nasıl birlikte çalıştıklarına dair süslü bir kelime var. Buna stereoskopi denir. Stereoskopi, modern 3D teknolojisinin kopyalamaya çalıştığı şeydir.

Günümüzde kullanılan birkaç farklı 3D teknolojisi türü vardır, ancak temel olarak aynı şeyi yaparlar. 3D filmler ve bu aptal gözlükler, her bir gözünüze aynı görüntünün farklı bakış açılarını göndermek için birlikte çalışır.

Kullanılan teknolojinin türüne bağlı olarak, taktığınız 3D gözlükler görüntüleri almak için özel panjurlar, renk filtreleri veya polarize lensler kullanır. Beyniniz gerisini halleder!

Örneğin, eski (ve bazı yeni) 3D filmlerin özel kırmızı ve mavi (bazen kırmızı ve yeşil) gözlüklerle izlenmesi gerekir. Görüntüler bu renklerde – kırmızı ve mavi – yansıtılır. Özel gözlükler her gözün yalnızca görüntülerden birini aldığından emin olur. Her zaman olduğu gibi, beyniniz 3D efekti bir araya getirir.

3D film izlemek için neden özel gözlüklere ihtiyacınız var?

Yeni filmler ışığın polarize olabileceği ya da farklı yönler verebileceği gerçeğinden faydalanan polarize gözlükler kullanır. Polarize lensli daha yeni 3D gözlükler ayrı renklere ihtiyaç duymaz. Ayrıca çok daha gerçekçi bir deneyim sağlayabilir.

İnanılmaz beyniniz tüm bu 3D işlemlerini otomatik olarak yapar. Harika bir makine! 3D film yapımcıları için en zor kısım, aynı şeyi yapmak için bir kamera almak, böylece film ekranı aracılığıyla gözlerinize göndermek için doğru görüntülere sahip olmaları.

İyi bir 3D görüntü elde etmek için, aynı görüntünün gözlerinizin göreceği şekilde tam olarak filme alınmış iki versiyonuna sahip olmanız gerekir. Bunu yapmak için film yapımcıları, insan gözü pozisyonunu taklit etmek için pozisyona cıvatalanmış iki kamera kullanan özel film kuleleri kullanıyor.

Animasyonlu bir filmi 3D yapmak için animatörler temelde aynı şeyi yapar. Her bir gözün perspektifini çoğaltmak için her bir resmin iki versiyonunu oluştururlar. Mükemmel görüntüler elde etmek daha kolay olsa da, tüm ekstra görüntüleri oluşturmak için çok fazla zaman harcar.

Kaynakça:
https://wonderopolis.org/wonder/how-does-3d-work


 • Depresyondan Nasıl Kurtulunur?
  0 (0) Depresyon, tıpkı soğuk algınlığı veya grip kadar gerçek klinik bir durumdur. Birinin depresyonu olup olmadığını veya kötü bir hüzün vakası olup olmadığını anlamanın anahtarı, duyguların veya semptomların ciddiyetini ve sıklığını bilmektir. Depresyon tedavisi kişiden kişiye büyük ölçüde değişir, ancak diğerlerinden daha sık işe yarayan bazı yaklaşımlar vardır. Doğru tedavilerle depresyon belirtilerini en aza indirebilir ve depresyonun yaşam kaliteniz üzerindeki etkisini azaltabilirsiniz. Depresyonu Teşhis Etmek 2 hafta boyunca her gün nasıl hissettiğinizi takip edin  Üzüntü hissi gibi depresif bir ruh haliniz varsa ve daha önce zevkli olan şeylere olan ilginizi veya zevkinizi yitirdiyseniz, depresyonda olabilirsiniz. Bu semptomlar en az 2 hafta boyunca günün
 • Evde kedi besleyenler nelere dikkat etmeli
  0 (0) Evde kedi besleyenler nelere dikkat etmeli Bir kedi yetiştirmek, sadece yemek ve temiz bir çöp kutusu gibi en temel ihtiyaçlarını değil, aynı zamanda sağlığı, rahatlığı ve zihni için de sağlamanızı gerektirir. Bir kedi yetiştirmekle ilgileniyorsanız, verdiğiniz taahhüdü anlamak için zaman ayırın ve onu nasıl doğru şekilde yetiştireceğinizi öğrenin. Bunu yaparsanız, iyi ayarlanmış, mutlu ve sağlıklı bir kedi elde etme olasılığınız artar. Kedinize kaliteli mama verin Bir kedi yetiştirirken ona besleyici yiyecekler sağlamak önemlidir. Konserve ve kuru yiyecekler, yiyecek çoğunlukla hayvansal protein içerdiği ve çok fazla dolgu maddesi içermediği sürece iyidir. Kuru mama, kedilerin dişlerini temiz tutmada daha iyi olma
 • Bir Köpeğin Horlamasını Nasıl Engellersiniz?
  0 (0) Köpeğinizden ara sıra horlama, büyük olasılıkla soğuk algınlığı veya alerji krizinin sonucudur. Horlama birkaç günden fazla sürerse, daha ciddi bir sağlık sorunu olabilir. Horlamayı azaltmak veya ortadan kaldırmak için kullanabileceğiniz birçok tedavi vardır, ancak altta yatan sorunu da ele aldığınızdan emin olun. Köpeğin pozisyonunu ayarlayın. Uyuyan köpeğinizi başı ve pençeleri düz olacak şekilde karnı üzerinde yatacak şekilde hareket ettirin. Köpeğiniz yan yatmakta ısrar ediyorsa başının altına bir yastık koyun ki boynu düz olsun. Bu, hava akışını artırabilir. Yuvarlak bir yatak kıvrılmış bir pozisyonu teşvik edebilir ve bu da yardımcı olabilir. Yatağı temizleyin  Tozu ve diğer alerjenleri temizlemek için yatağı haftada bir veya
 • Diş Macunu Nasıl Yapılır ?
  0 (0) Diş macunu günlük hayatımızın neredeyse olmazsa olmazıdır. Herkes beyaz, temiz ve sağlıklı dişlere sahip olmak ister. Bunun yolu da diş fırçalamakve en önemli gereci diş macunundan geçer. İçerisinde Bulunan Maddeler Kullandığımız diş macunlarının içerisinde fazla miktarda kalsiyum ve flor bulunur. Kıvamı ve hissi kayganımsı bir macun gibidir. Diş macunları koku ve tat olarak değişik aramalarda yapılır. Bu aromalardan bazıları mentol ve nanedir. Bunun yanı sıra çocuklara özel diş macunları da yapılmaktadır. Çocuklara özel diş macunlarında genellikle çilek yani meyve aromaları kullanılmaktadır. Diş Macunu Yararlı Maddeleri Kullandığımız diş macunları sağladığı yararlara göre ayrılır ve farklılık gösterir. Kullanılan magnezyum karbonat,
 • Dijital Detoks Nasıl Yapılır
  0 (0) Bu dijital dünyada, kendinizi oturum açmış, çevrimiçi, gönderi paylaşırken, yorum yaparken ve hemen hemen her günün her dakikasında yanıt verirken bulmak çok kolay. Gereklilikten dolayı ya da sadece olup biten hiçbir şeyi kaçırmak istemediğiniz için, kendinizi dijital aşırı yükünüz varmış gibi hissedebilirsiniz. Tüm e-postalara, metinlere, mesajlara, yorumlara, gönderilere ve güncellemelere ara vermek isteyebilirsiniz, ancak nasıl yapılacağını bilmiyor olabilirsiniz. Planlıyorsanız, dijital detoks yapabilir, oturumu kapatabilir, zamanınızı en iyi şekilde değerlendirebilir ve kendinizi dijital dünyaya geri döndürebilirsiniz. Kendini motive et  Dijital detoks yapmaya karar vermek büyük bir karar olabilir. Çıkış yaparak neyi özleyeceğiniz konusunda endişelenebilirsiniz. Hatta zamanınızla ne yapacağınızı merak edebilirsiniz. Oturumu
 • Ayak Mantarı Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
  0 (0) Ayakta mantar enfeksiyonu deri hastalığı olarak bilinen ayakta kaşıntıya ve parlak kırmızı döküntülere sebep olan bir mantar enfeksiyonudur. Ayakkabı içerisinde uzun süre boyunca kalan ayaklar, mantarların üremesi için elverişlidir. Mantar enfeksiyonu ayrıca bulaşıcı olmasıyla da bilinir. Sıklıkla genç ve erişkin erkeklerde rastlanılır. kadınlarda ve 12 yaş altı çocuklarda da görülebilir. Ayak Mantarı Belirtileri Nelerdir? Ayak parmakları arasında yarılma, iltihaplı görünüm ve soyulmalar, Ayakta kızarma ve içi su olan kabartılar, kaşıntı ve bunu takip eden yaralar, Ayak tabanında oluşan kepeklenmeler, döküntüler ve kızarmalar Ayak tırnaklarının kalınlaşıp, tırnak renginin farklılaşması, ilerleyen süreçte tırnak soyulması ve tırnak kaybı gibi.. Ayak mantarının
 • Kendi kendine giden arabalar ne gibi faydalar sağlar?
  0 (0) Anahtarı kontağa sokabileceğiniz, gaza basabileceğiniz ve kendi arabanızla sokaklar arasında günü dört gözle bekliyor musunuz? Çocuklar büyüdükçe, sürücü ehliyetlerini alana kadar günleri geri saymaya başlar. Daha önce araba kullanan herkesin bildiği gibi, araba kullanmaktan aldığınız belirli bir memnuniyet ve zevk vardır. Güneşli bir günde, en sevdiğiniz melodiler çalarken ve saçlarınızdaki rüzgarla otoyolda hızla ilerlemek keyifli olabilir. Ya araba kullanmak için yeterince büyüdüğünüzde kendi kendine giden arabalar olursa? Bir araba kendini sürebilir mi? Bu kulağa çok uzak bir bilim kurgu gibi mi geliyor? Belki öyledir… ya da belki değildir! Otomobiller icat edildiğinden beri, bilim adamları ve üreticiler onları sürmeyi
 • Çocuklarda Dudak Morarması Neden Olur?
  0 (0) Bazen çocuğunuzun dudakları maviye veya mora dönebilir. Bu, günün herhangi bir saatinde olabilir; Örneğin, çocuk aşırı aktif olduğunda veya uyandığında dudaklar zedelenebilir. Doğal olarak bebeğin dudakları pembe olmalıdır. Dudaklar dışında, bebeğin vücudunun başka hiçbir yeri mavi veya mor olmamalıdır, çünkü bu bir sarılık belirtisidir ve bebeğin kan dolaşımında yeterli oksijen yoktur. Sarılık genellikle doğuştan kalp yetmezliği, nöbetler, şok, astım veya zatürre gibi akciğer hastalıklarından kaynaklanır. Sarılığın her zaman kötü olmadığını belirtmekte fayda var. Aslında, birçok bebek ve çocuk, ellerin ve ayakların maviye döndüğü bir akrosiyanoz yaşar. Bu durum tıbbi olarak yan sarılık olarak adlandırılır ve genellikle kan oksijenasyonu
 • Evde Ruj Nasıl Yapılır?
  0 (0) İçerisinde farklı kimyasallar bulunan rujları satın almak yerine, evinizde kendi rujunuzu üretebilir ve daha sağlıklı rujlar elde edebilirsiniz. Tamamen doğal malzemeleri kullanarak, renkli renkli rujlara sahip olabilirsiniz. Evinizde yapabileceğiniz birçok ruj çeşidi vardır. Bunun için tek yapmanız gereken, ihtiyacınız olan malzemeleri kullanarak gerekli olan aşamaları yerine getirmenizdir. Evde Ruj Yapımı İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir? Evde yapabileceğiniz, oldukça çeşitli ruj tarifleri bulunmaktadır. Ancak elinizde fazla malzemeniz yok ise şu malzemeleri kullanarak pratik bir ruj elde edebilirsiniz: 1 tane orta boylarda kırmızıturp Yaklaşık 3 yemek kaşığı kadar Hindistan cevizi yağı 1 yemek kaşığı kadar bal Bu malzemeleri kullanarak kısa
 • Kifoz Nedir?
  0 (0) Kifoz, yani halk adıyla da kamburluk, sırt ve göğüs bölgesini olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Kifoz hastalarına bakarsak, bel çukurunun fazla sırtının ise çıkıntı şeklinde olduğunu görebiliriz. Kifoz hastalığının dereceleri vardır. Kifoz, 20 ile 55 drece arasındayken normal olarak kabul edilmektedir. Ancak hastalığın ilerlemesi halinde tedavi edilmesi gerekir. Çocuklarda görünen kifoz, kalp ve akciğer hastalıklarına sebebiyet verirken, ileri yaş grubunda ise akciğer kapasitesini düşürür. Hayati bir risk teşkil eder. Kifoz Neden Oluşur? Kifoz, yani kamburluk doğuştan oluşabildiği gibi sonradan da kendini gösterebilen bir hastalıktır. Kifoza sebebiyet verebilen durumlar: Omurgada oluşan iltihaplar Omurgaya alınan darbeler Duruş bozukluğu Dengesiz ve yetersiz
 • Parkmetre Nasıl Yapılır?
  0 (0) Paralı park yerlerinde aracın kaldığı süreyi belirleyen saat, park sayacı, park saati, parkometre olarak bilinen parkmetre artık hayatımızın tam anlamıyla içine girdi. Peki, bu ‘parkmetre’ denilen cihazın geçmişi nedir ve nasıl yapılır? Gelin, hep birlikte öğrenelim. Parkmetrenin Tarihçesi Parkmetrenin ilk kez 1935 yılında, Oklahoma’da Carl C. Magee tarafından icat edildiği biliniyor. İlk kez kullanımı ise 1935 yılında yine Oklahoma’da olmuştur. Bu cihazın seri üretimi ise 1936’da başlamış ve 1980’lere kadar sürmüş. İlk model, çevirmeli bir mekanizma ile çalışıyordu. Yaklaşık 40 yıl boyunca da tasarımında ve yapıldığı materyaller dışında pek fazla değişiklik göstermeden yaşamdaki rolüne devam etmiş. Parkmetreler Nasıl
 • Su İle Kilo Verme
  0 (0) Kilo vermek bir hedef olduğunda, çok su içmek diyet yapanların cephaneliğinde yararlı bir araç olabilir. Metabolizmanızı hızlandırmaya, iştahınızı bastırmaya ve su ağırlığınızı azaltmanıza yardımcı olur. Günde önerilen 8-10 bardaktır. Su Tüketiminizi Arttırmak Gün boyu su için. Gün içinde su içmek, daha fazla kilo almanızı sağlayacak süt, sütlü çay, meyve suyu ve atıştırmalıklar gibi yüksek kalorili içecekler tüketmeden kendinizi tok hissetmenize yardımcı olabilir. Zaten dolu olma hissine sahip olmanız gerektiğinden, atıştırmalık yediğinizde daha az yiyebilirsiniz. Günlük olarak daha az kalori tüketmek kilo vermeyi hızlandırabilir. Su içmekten hoşlanmıyorsanız, bunun yerine aromalı suyu deneyin. Daha lezzetli bir su deneyimi için kalorisiz lezzet paketleri

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir